Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar, TCMB’nin Zorunlu Karşılık Oranlarını Artırmasıyla Dalgalı Seyrediyor

Merkez Bankası’ndan bu sabah gelen zorunlu karşılık hamlesi sonrası dolar önce 7,07’ye indi. Ardından 7,11’e çıktı.
Dolar, TCMB’nin Zorunlu Karşılık Oranlarını Artırmasıyla Dalgalı Seyrediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete’nin 24 Şubat 2021 tarihli sayısında zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğ yayımladı.

Buna göre zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükleri için 200 baz puan artırıldı. Dolar, Merkez Bankası’nın piyasadaki nakit arzını kısmak için yaptığı bu adım sonrasında hafif gerileyip, geri yükseldi.

Dolar kuru haftanın üçüncü işlem gününe 7,08 civarından başladı.
Dolar 7,09 TL Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Kur Salı günü 7,10’dan kapandıktan sonra küresel piyasalarda hafif yükselerek 7,12 seviyesini test etti. Yeni işlem gününde zorunlu karşılık hamlesiyle 7,07’ye geriledi. Ancak hemen ardından toparlanarak yönünü yukarı çevirdi. Saat 09:14 itibarıyla ise 7,1065 liradan işlem görüyor.

Merkez Bankası politika faiz oranını %17 seviyesinde tutarak, sıkı para politikası duruşunun bir süre daha devam edeceğini son toplantısında da yineledi. Bugün alınan zorunlu karşılık hamlesiyle, sıkı duruşun dozunu bir miktar daha artırmak istediği görülüyor.

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre TL zorunlu karşılık oranları yurt dışı bankalar mevduatı ve katılım fonu hariç, mevduat/katılım fonunda vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dâhil) %8’e, 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli %6’ya, 1 yıla kadar vadeli %4’e 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli %3’e çıkarıldı.

Müstakrizlerin fonları için oran 1 yıla kadar ve 1 yıl vadelilerde %8’e, 3 yıla kadar (3 yıl dâhil) vadelilerde %5,5’e, 3 yıldan uzun vadelilerde ise %1’den %3’e yükseltildi. Böylelikle TL zorunlu karşılık oranları tüm vadelerde 200 baz puan artırılmış oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum