Yatırım yapmaya başla!

Dolar TCMB’nin Temmuz Toplantısı Öncesinde 4,75 Liranın Altını Gördü

Dolar kuru geçen hafta gevşeyerek, düşüşünü hızlandırmıştı. Bu haftaya da düşüşle başlayan kur, yarın gerçekleşecek TCMB toplantısını bekliyor. İşte detaylar;
Dolar TCMB’nin Temmuz Toplantısı Öncesinde 4,75 Liranın Altını Gördü

Dolar kuru, geçen hafta aşağı yönlü hareketlerini artırmış ve 4,76 liraya kadar gerilemişti. Haftanın son işlem gününde ise ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’in politikasını beğenmediğini söylemesi, doları aşağı çekmişti. Trump bu sözleriyle Beyaz Saray’ın 20 yıllık geleneğini bozmuş ve doların düşmesine neden olmuştu. Bu sözlerin FED’i etkilemeyeceği söylense bile dolar üzerindeki etkileri devam ediyor.

Dolar bu haftaya 4,7659 liradan başlangıç gerçekleştirdi ve düşüş eğilimi ilerleyen saatlerde devam etti.

Dolar Haftaya Düşüşle Başladı

Geçen haftanın son işlem gününde 4,7727 liraya kadar geriledikten sonra yeniden yükselmiş ve kapanışı 4,80 liraya yakın seviyelerden yapmıştı. Hafta sonu Buenos Aires’te gerçekleşen G20 toplantılarının sonucuna dair yayınlanan bildirinin etkileriyle de yatay seyrini korudu. Bu haftanın başlangıcını ise Asya piyasalarının açılışından itibaren düşüş yönünde gerçekleştirdi.

Dolar öğleden sonraki işlemlere 4,7594 liradan başladıktan sonra 4,7469 liraya kadar indi.

Dolar Öğleden Sonra 4,7469'a Geriledi

Yurt içinde sabahın ilk işlemlerinde kısa süreli yükselen dolar, en yüksek 4,7797 lirayı kaydetti ve gerilemeye başladı. Yüzde 1’e yakın gerileyen dolar kuru, 4,75 liranın altını kaydetti ve 4,74 – 4,76 bandında dalgalanmaya devam ediyor. BIST 100 Endeksi de iyimserlikten faydalanarak 96 bin puanın üzerine çıktı. Dolardaki düşüş, diğer döviz kurlarına da yansıdı ve yüzde 0,5’i aşan değer kayıpları yaşanıyor.

Önemli döviz kurlarına baktığımız zaman en fazla düşüşün yüzde 1 ile Avustralya dolarında yaşandığı görülüyor.

Avustralya Doları Yüzde 1 Düştü

Avustralya doları kuru yüzde 1 civarında değer kaybı ile 3,5254 liradan alıcı buldu. İkinci büyük düşüş dolar kurunda yaşanırken, yüzde 0,81 oranında ekside seyreden Euro kuru üçüncü sırada yer alıyor. Euro kuru haftaya 5,5928 liradan başlangıç yaptıktan sonra düşüşünü devam ettirerek 5,5591 liraya kadar indi.

TCMB’nin yarınki toplantısına odaklanan uzmanlar, 100 puan civarında bir faiz artışı öngörüyorlar.

TCMB Temmuz Toplantısı Bekleniyor

ODTÜ İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Can Pamir, “100’ün üzerinde faiz artışının ilk etkisini kurlarda görürüz, kurların aşağı gelmesi söz konusu olur,” dedi. Pamir, 100’ün altında yapılacak bir faiz artışının kurlarda yükselişe neden olabileceğini söyledi. Kendi tahmininin ise 100 – 125 baz puan olduğunu da belirtti.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç ise TCMB’nin faiz artırsa da artırmasa da yan etkilerinin olacağını dile getirdi. Altınsaç, toplantının son derece komplike olacağını dile getirirken, “diyelim ki Merkez Bankası faiz artırdı. Şu an en büyük sıkıntımız özel sektörün borç çevirme maliyetinin artması. Bu maliyetin bir tur daha yükselmesi piyasayı daha fazla boğacak, bu da yeniden sermaye kaçışına neden olabilir. Bu da lira üzerinde baskı yaratabilir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum