Yatırım yapmaya başla!

Dolar TCMB Öncesinde Kaybını %1’e Taşıyarak 6,35’e Geriledi

Yarın yapılacak olan Merkez Bankası toplantısından faiz artırımı beklentisinin yükselmesi Türk lirasının dolar karşısında güçlenmesini sağladı. Dolar %1 gerileme ile 6,35'e kadar geriledi.
Dolar TCMB Öncesinde Kaybını %1’e Taşıyarak 6,35’e Geriledi

Piyasalar haftanın en önemli ekonomik verisi olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak olan kararlara odaklandı. Bazı ekonomistlerin Türk lirasının gerçek değerini görmediği şeklindeki yorumları, dolar kurunun öğleden önceki işlemlerde 6,44’e kadar gerilemesini sağladı. Yarın yapılacak olan ve para politikasının yeniden şekillenmesinin beklendiği toplantı öncesinde TL dolar karşısında güçlenmeye başlayarak 6,35 seviyesine kadar indi.

Hafta başından bu yana 6,45 – 6,50 aralığında seyreden kur, TCMB öncesinde günlük kaybını %1’e taşıyarak 6,35’e kadar geriledi.

Dolar/TL TSİ 14:25’te 6,3658’den, Euro/TL ise 7,3711’den işlem görüyor. Dolar kuru dün günü 6,47 civarından tamamlamıştı. Bu sabah işlemlere sakin başlarken öğleden önce başlayan düşüşünü hızlandırdı ve saat 14:10’da 6,3570 liraya indi.

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği toplantıdan piyasaların faiz artışı beklentisinin yüksek olmasının, kurda geri çekilmeye sebep olduğunu belirtiyor. Yarınki toplantıdan faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, bir yandan da küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor.

Bankacılar liradaki değer kazancında, küresel piyasalardan ziyade 13 Eylül toplantısının etkileri olduğuna dikkat çekiyor.

Merkez Bankası’nın hatrı sayılır bir faiz artışına gitmesinin beklendiği ifade edilirken, TL’deki değer kazancında bu beklentinin etken olduğu söylendi. Bunun yanında son açıklanan enflasyon rakamlarından sonra yapılan konuşmaların da kurda geri çekilmeye sebep olduğu belirtiliyor.

Merkez Bankası enflasyon rakamlarından sonra yaptığı açıklamada; son rakamların fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği, bu nedenle bankanın gereken tepkiyi vereceği bildirilmişti. Eylül ayı toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceği söylenirken, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği ifade edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum