Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar TCMB Başkan Yardımcısı Değişikliğiyle 8,28’e Yükseldi

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın görevine son verilip, yerine Mustafa Duman atandı. Karar sonrası Türk lirası dolar karşısında sert geriledi.
Dolar TCMB Başkan Yardımcısı Değişikliğiyle 8,28’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin 30 Mart 2021 sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcısı Murat Çetinkaya görevden alınıp, yerine Mustafa Duman getirildi.

Karar sonrasında piyasanın ilk tepkisi geçen hafta yapılan başkan değişikliğindeki gibi sert oldu. Dolar, Türk lirası karşısında keskin yükseldi.

Dolar kuru saat 07.54’te %0,66 yükselişle, 8,2528’den işlem görüyor.
Dolar 8,25 Seviyesinden İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 8,19’dan kapanan kur, gece saatlerinde gelen haber sonrasında, Asya piyasalarında 8,2849 seviyesine kadar tırmandı. Devam eden dakikalarda yatayda kalıp, sabaha karşı hafif geriledi. Salı gününe başlarken, Türk lirası dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi günü TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevine son verip, boşalan koltuğa Şahap Kavcıoğlu’nu getirmişti. Dolar aynı gün 8,47’ye yükselip, hafta boyunca dalgalı bir performans sergiledi.

10 gün içinde ikinci görev değişikliği gelirken, görünen tablo TL varlıklarının negatif etkileneceği yönünde. Bu arada Mustafa Duman hakkında kısaca bilgi verecek olursak, Marmara Üniversitesi, ODTÜ ve Londra Şehir Üniversitesi gibi yerlerde eğitim alan isim, çeşitli görevlerde bulundu.

Esbank’ta 8 yıl, Portekiz Ticaret Bankası’nda 5 yıl, Morgan Stanley’de 2 yıl çalıştı. Ardından yeniden Portekiz Ticaret Bankası’na dönüp burada 2 yıl daha görev alan Duman, son 10 yıldır Morgan Stanley Menkul Değerler Genel Müdürü olarak çalışmaktaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu