Yatırım yapmaya başla!

Dolar Enflasyon Sonrası TCMB Tarafından Yapılan Açıklama ile Sert Geriledi

Merkez Bankası, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından fiyat istikrarını sağlamak için gereken her şeyin yapılacağını duyurdu. Dolar, Merkez'den gelen bildirinin ardından 6,56'ya geriledi.
Dolar Enflasyon Sonrası TCMB Tarafından Yapılan Açıklama ile Sert Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamları piyasa beklentisinin altında kaldı. Aylık bazda %2,30, yıllık %17,90 oranında gelen enflasyon verileri sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan açıklama geldi.

Haftaya güçlü bir başlangıç yapan dolar, enflasyon verilerini beklerken 6,73’e kadar yükseldi. Ancak Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını desteklemek için gereken tepkinin verileceğini duyurmasının ardından 6,56’ya geriledi.

Merkez Bankası, 13 Eylül’de yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısında faiz artırım sinyali verdi.

Yapılan açıklamada son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği, bu ay yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruşun yeniden şekilleneceği bildirildi. Enflasyon öncesi yükselen dolar, Merkez’den gelen bu açıklamalar ile 6,56’ya kadar geriledi. TSİ 10:44’te 6,5606 liradan işlem görüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarını desteklemek için gerekli tepkiyi vereceğini duyurdu.

Fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğini belirten TCMB, kurdaki yükselişin hızını kesebilmek için sürekli yeni önlemler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta da kurdaki dalgalanmayı önlemek için Türk lirası mevduat hesabındaki faizden alınan vergi oranı düşürülüp, döviz mevduatının faizinden alınan vergi oranı artırılmıştı.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Merkez Bankası TL uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemlerinin BIST nezdinden faaliyet gösteren VİOP bünyesinde yapılacağını açıkladı. Ek olarak döviz karşılığı TL swap piyasasının açılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum