Paylaşım
in G+

Dolar ve Tahvil Faizlerindeki Yükselişe Rağmen Altın Haftalık Kazanca Hazırlanıyor


 

Altın fiyatları, ABD'de bugün açıklanacak olan istihdam verilerine odaklanırken, dolar ve tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen kazancını koruyor. İşte detaylar;

ABD’de bugün açıklanması beklenen istihdam verileri öncesinde dolar ve tahvil faizlerinde görülen yükseliş altın fiyatlarını olumsuz etkilememişe benziyor. Çünkü altın ons fiyatı ABD varlıklarında görülen yükselişlere rağmen güçlü seyretmeye devam ediyor. Yine de 1200 doların üzerine çıkmakta zorlanıyor. Haftalık bazda birkaç deneme yapmasına rağmen yeniden 1200 doların altına geriledi.

Altın ons fiyatı 1198,94 dolardan güne başladıktan sonra şu dakikalarda yüzde 0,06 oranında ekside 1199,12 dolarda seyrediyor.

Altın Onsu Ekside

Asya piyasalarının açılışında 1200 doların altına gerileyen altın, ilerleyen saatlerde birkaç kere sınırı geçmeyi başardı. Buna rağmen 1200 doların hemen altında seyretmeye devam etti. Bugün istihdam verilerine göre sınırın altında veya üstünde seyredeceği yorumları gelirken, haftanın kazançla kapatılması bekleniyor.

ABD ekonomisinin kısmen gücünü gösteren veriler, tahvil piyasasına satış getirmişti. Bugün TSİ 15:30 sularında açıklanacak olan aylık ABD istihdam verileri ise yatırımcıların odak noktası oldu. Ülke ekonomisine dair sinyal vermesi beklenen istihdam verilerinin, FAD’in Aralık ayında faiz artırımına gidip gitmeyeceği hakkında da bilgi verecek.

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan gram altın ise 240 lira sınırından alıcı buluyor.

Altın Gramı 240 Lirada

Sabahın erken işlemlerinde 238 liradan alıcı bulan gram altın, yurt içi piyasa açılışında 239 lirayı kaydetti. Bu seviyelerde dalgalanan gram altın ilerleyen saatlerde 237 liraya geriledi. Şu dakikalarda ise yüzde 0,02 oranında yükselişle 237,94 liradan işlem görmeye başladı. Sabah işlemlerinin en yüksek seviyesini ise 239,49 lira ile kaydetti.

Gram altın, dolar ve onstaki yükselişle birlikte 240liranın üzerine çıkmıştı. Dünkü kapanışta ise yüzde 2,19 oranında primle 237,8 liradan kapanış gerçekleştirdi. Bugüne ise yükselişle başlamasının ardından saat 10:00 civarında bir önceki kapanışa göre yüzde 0,42 oranında artışla 238,8 liradan işlem gördü. Kapalıçarşı’da ise çeyrek altın 392 liradan, Cumhuriyet altını 1600 liradan alıcı buluyor.

ABD tarım dışı istihdam verilerinin bir önceki aya göre gerileyeceği öngörülürken, beklenti 185 bin düzeyinde yer alıyor.

ABD İstihdam Verileri Bekleniyor

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan, “ABD istihdam verileri, FED Başkanı Powell’ın son olumlu söyleminin ardından, altın gözlemcileri için çok ilginç olacak,” yorumunda bulundu. Gelen verilere göre Powell’ın işgücü piyasasına ilişkin görüşleri güçlendirip güçlendirmeyeceği üzerine yorum yapılacak. Bu durumun FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitmesi konusunda ilave ipuçları vermesi bekleniyor.

Paratic Piyasalar