Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Sınırlı Hareketle 5,25 Liraya Doğru Hareket Ediyor

Dolar kuru hafta genelinde sakin bir seyir izledikten sonra 5,25 liraya doğru hareket etmeye başladı. Sınırlı bir aralıkta ilerleyen kurdan son gelişmeler şu şekilde:
Dolar Kuru Sınırlı Hareketle 5,25 Liraya Doğru Hareket Ediyor

Bu hafta dolar kurunun seyrine baktığımız zaman sakin bir seyir izlediği dikkat çekecektir. Genel itibarıyla düşüş eğilimi kaydeden kurun, dar bir bantta ilerlediği ve 5,25 liraya doğru gevşediği gözleniyor. ABD federal hükümetinin kapanması ve bu durumun devam edeceğine yönelik endişelerin artması ise doların küresel arenada güç kaybetmesine neden oluyor.

Dolar kuru güne 5,2850 liradan başladıktan sonra bir miktar yükselerek 5,30 lira sınırına çıktı ve ardından hızla 5,2723 liraya geriledi.

Dolar 5,27 - 5,30 Bandında DalgalanıyorDolar kurunda görülen bu hızlı hareketlenmenin ardından yatırımcılarda yeniden 5,25 lira beklentileri artmaya başladı. TSİ 08:30 civarında 5,30 liranın üzerini bir miktar gören kur, 10:30 sularında 5,2723 liraya kadar geriledi. Kendine dar bir bant belirleyen dolar kuru, yüzde 0,20 oranında değer kaybıyla 5,2771 liradan işlem görmeye başladı.

Haftalık bazda gerçekleşen hareketlere baktığımızda ise 5,27 – 5,30 lira aralığında dalgalandığı gözleniyor. Haftanın en yüksek seviyesi 5,3331 lira olurken, en düşük seviyesi haftanın son işlem gününde 5,2723 lira ile kaydedildi.

Kurun orta vadede 5,33 – 5,47 lira bandında hareket etmesi tahmin edilirken, destek seviyesinin 5,24 liraya taşındığını görüyoruz.

Destek Noktası 5,24 Lira OlduAracı kurum ve bankaların günlük bültenlerine baktığımız zaman; iyimser olduğu kadar kötümser yorumların da yapıldığı dikkat çekiyor. Deniz Yatırım, dolar kurunun küresel piyasalardaki risk iştahına paralel hareket etmesini beklediğini ifade ediyor. Garanti Yatırım ise yıl sonuna kadar sağlıklı bir fiyat oluşumu beklemediklerini ve hacimsizliğe bağlı olarak beklenmedik zıplamaların yaşanabileceğini görüyoruz. Aynı zamanda Türk lirasının görece dengeli olarak yorumlandığını anlıyoruz.

Diğer kurlara baktığımız zaman; Euro’nun 6,0425 liradan, sterlinin ise 6,6780 liradan alıcı buluyor.

Düşüş Diğer Döviz Kurlarına da YansıdıKurlar bazında en çok gerileyenin yüzde 1,21 ile Kazak tengesi, en çok yükselenin yüzde 0,38 ile Japon yeni olduğunu görüyoruz. Türk lirası gelişmekte olan paraların dolar karşısındaki değeri sıralamasında en çok değer kazanan üçüncü para birimi olduğu görülürken, ilk iki sırada Tayland bahtı ile Güney Kore wonu yer alıyor. Dolar karşısında en çok gerileyen gelişmekte olan ülke parası ise Meksika pezosu oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum