Yatırım yapmaya başla!

Dolar Şaşırtan ABD Verileri Sonrasında Sıçrama Yaptı!

ABD'de 80 bin artış olması beklenen tarım dışı istihdam 33 bin düşüş gösterdi. Dolar, gelen veriler sonrasında 3,62'ye fırladı!
Dolar Şaşırtan ABD Verileri Sonrasında Sıçrama Yaptı!

Piyasalar bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine odaklanmıştı. Eylül ayında ABD’de tarım dışı istihdam 33 bin kayıp yaşadı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 80 bin artış olması yönündeydi. ABD verilerini beklerken 3,60’a yükselen dolar, beklentileri karşılamayan veriler sonrasında sıçrama yaşadı.

Dolar/TL Eylül ayı, ABD tarım dışı istihdam verileri sonrasında 3,6283 seviyesine çıktı

Dolar, ABD’de ortalama saatlik kazançların beklentiden fazla artış göstermesi ve işsizlik oranının 16 yılın en düşük seviyesine inmesiyle birlikte üç ayın zirvesini gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, veriler sonrasında %0,37’ye çıkardığı kazancını %0,2’ye indirdi. Dolar bu sayede üst üste dört haftayı da kazançla tamamlamış oldu.

Ortalama saatlik kazançlar, aylık bazda %0,5, yıllık bazda %2,9 oranında artış gösterdi.

Yıllık artışta piyasaların beklentisi %2,6’ydı. İşsizlik oranına bakıldığında ise %4,2’ye düştüğünü görmekteyiz. Bu konuda piyasaların beklentisi %4,4 civarındaydı. Bir önceki ay 156 bin olarak bildirilen tarım dışı istihdam verisi, 169 bin olarak revize edildi.

Harvey ve Irma kasırgaları sonrası kapanan iş yerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte, işe alımlarda yükseliş bekleniyor.

ABD’nin başta Teksas ve Florida eyaletleri olmak üzere birçok noktasına zarar veren Harvey ve Irma kasırgaları sonrasında bölgedeki birçok iş yeri kapatıldı. Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre bu bölgede yer alan 11,2 milyon çalışan, toplam iş gücünün %7,7’sine tekabül ediyor. Uzmanlara göre kapatılan iş yerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte, Ekim ve Kasım aylarında işe alımlarda yükseliş meydana gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum