Paylaşım

Dolar Şaşırtan ABD Verileri Sonrasında Sıçrama Yaptı!


 

ABD'de 80 bin artış olması beklenen tarım dışı istihdam 33 bin düşüş gösterdi. Dolar, gelen veriler sonrasında 3,62'ye fırladı!

Piyasalar bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine odaklanmıştı. Eylül ayında ABD’de tarım dışı istihdam 33 bin kayıp yaşadı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 80 bin artış olması yönündeydi. ABD verilerini beklerken 3,60’a yükselen dolar, beklentileri karşılamayan veriler sonrasında sıçrama yaşadı.

Dolar/TL Eylül ayı, ABD tarım dışı istihdam verileri sonrasında 3,6283 seviyesine çıktı

Dolar, ABD’de ortalama saatlik kazançların beklentiden fazla artış göstermesi ve işsizlik oranının 16 yılın en düşük seviyesine inmesiyle birlikte üç ayın zirvesini gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, veriler sonrasında %0,37’ye çıkardığı kazancını %0,2’ye indirdi. Dolar bu sayede üst üste dört haftayı da kazançla tamamlamış oldu.

Ortalama saatlik kazançlar, aylık bazda %0,5, yıllık bazda %2,9 oranında artış gösterdi.

Yıllık artışta piyasaların beklentisi %2,6’ydı. İşsizlik oranına bakıldığında ise %4,2’ye düştüğünü görmekteyiz. Bu konuda piyasaların beklentisi %4,4 civarındaydı. Bir önceki ay 156 bin olarak bildirilen tarım dışı istihdam verisi, 169 bin olarak revize edildi.

Harvey ve Irma kasırgaları sonrası kapanan iş yerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte, işe alımlarda yükseliş bekleniyor.

ABD’nin başta Teksas ve Florida eyaletleri olmak üzere birçok noktasına zarar veren Harvey ve Irma kasırgaları sonrasında bölgedeki birçok iş yeri kapatıldı. Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre bu bölgede yer alan 11,2 milyon çalışan, toplam iş gücünün %7,7’sine tekabül ediyor. Uzmanlara göre kapatılan iş yerlerinin yeniden açılmasıyla birlikte, Ekim ve Kasım aylarında işe alımlarda yükseliş meydana gelecek.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın