Yatırım yapmaya başla!

3,85 Seviyelerinde Gezen Dolar Sakinleşti mi, Yoksa Güç mü Topluyor?

Dolar dünkü hızlı yükselişi ile 10 ayın zirvesini gördükten sonra yeni güne sakin devam ediyor. İşte dolar kurundan son detaylar;
3,85 Seviyelerinde Gezen Dolar Sakinleşti mi, Yoksa Güç mü Topluyor?

Dolar dünkü rekor yükselişine ara vermişe benziyor. Yeniden yükseliş için güç topluyor olma ihtimali de yüksek. Çünkü bugün Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile önemli bir görüşme yapılacak. Dün hızlı bir çıkış göstererek 3,9012 seviyesini kaydeden dolar, bir miktar düştü ve 3,88 seviyelerinden günü sonlandırdı. Bugün ise daha sakin bir ilerleme kaydediyor.

Dolar yeni güne 3,87 liradan başladıktan sonra, 3,85 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar 3,85'e Geriledi

Haberin yazıldığı sırada 3,8608 liradan alıcı bulurken, Euro 4,4831 lirada seyrediyor. Euro dün 4,5239 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini güncellemiş oldu. Ardından daha sakin bir seyir izleyen Euro, 4,50 seviyelerinin altına gerilemişti.

Uzmanlar doların 3,86 – 3,87 bandında dalgalanacağını öngörüyorlar. Gözler ise ABD’den gerçekleşecek görüşmede.

Dolar 3,86 – 3,87 Bandında Geziyor

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcı Mike Pence ise görüşecek. Görüşmede vize yasağından FETÖ’ye kadar birçok konu ele alınacak. Bu önemli görüşmenin piyasalar açısından etkileri takip edilecek.

HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy, kurda ilk direncin 3,9010 seviyesi olduğunu söyledi.

İbrahim Aksoy Dolar Yorumu

Dün dolar kurunun Ocak ayında 3,94 seviyelerini görebileceğini kaydeden Aksoy, mevcut koşullara dikkat çekmişti. Merkez bankasının hamlelerine karşı, doların küresel piyasalarda güçlendiğine değindi. Aynı zamanda ABD ile belirsiz olan ilişkilerimizin TL’yi baskıladığını belirtti.

Aksoy, dolar kurunda sonraki dirençlerin ise 3,9140 – 3,9300 seviyeleri olduğuna dikkat çekti.

Doların Destek Dirençleri

3,8560 seviyesinin destek konumunda olduğunu söyleyen stratejist, Türk lirasında kısa vadeli faizlere yatırım yapanların pozisyon kapatmaya devam etmesi nedeniyle temkinli duruşunu koruduğunu ifade etti.

Dolar Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiği zaman, Ekim ayında en fazla reel getiri sağlayan enstrüman oldu.

Dolar Ekim Ayı Reel Getiri Şampiyonu

TÜİK, Ekim ayına ait reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre dolar; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 3,93 ve TÜFE ile indirgendiğinde % 3,56 reel getiri sağladı. Euro ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 2,53 ve TÜFE ile indirgendiğinde % 2,16 reel getiri oranına sahip. Külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 1,18 reel getiri sağlarken, TÜFE ile indirgendiğinde % 0,81 reel getiriye işaret etti.

Ekim ayında BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde % 1,69 ve TÜFE ile indirgendiğinde % 2,05 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Yıllık Bazda BIST 100 Kazandırdı

Yıllık bazda incelendiğinde ise BIST 100 endeksi en çok kazandıran oldu. BIST 100 endeksi; Yİ-ÜFe ile indirgendiğinde % 15,71 ve TÜFE ile indirgendiğinde % 21,28 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum