Paylaşım

Dolar Powell Sonrası 3,81’e Yükseldi


 

FED Başkanı Jerome Powell'in konuşmasının şahin bulunması ve faiz artışı beklentilerini kuvvetlendirmesiyle dolar yönünü yukarı çevirdi. Kurda son gelişmeler haberimizde...

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’in Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı para politikası sunumundan sonra dolar yönünü yukarı çevirdi. Powell’in konuşmasının şahin olarak algılanması ve faiz artışını işaret etmesiyle piyasalarda dalgalanmalar oldu.

Sabah 08:00’de 3,81 seviyesine kadar çıkan dolar kuru, saat 09:00 itibariyle 3,8063’ten işlem görüyor.

Dolar/TL FED Başkanı Powell’in faiz artışı beklentilerini yükselten ve bilanço küçültmeye devam edileceğini belirten konuşmalarının ardından yükselişe geçti.

Powell, 4,5 trilyon dolarlık bilançoyu para politikası için uygun olan en düşük seviyeye getirme amacıyla, önümüzdeki birkaç yılda daraltma adımlarının devam edeceğini söyledi. Bilançonun 2,5-3,0 trilyon dolar civarına gerilemesini sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Uzun zamandır sakin seyreden dolar endeksi, Powell açıklamalarının ardından 90,40’a yükseldi.

Dolar endeksi bir süredir 90 direncinin altında seyrediyordu. FED başkanının konuşmasının ardından CME Group tarafından ölçülen beklentiye göre; Mart ayında faiz artışı olacağı yönündeki beklentiler 10 baz puan artışla %87’ye çıktı. Haziran toplantısına yönelik faiz artırım beklentisi ile %56’dan %70’e yükseldi.

Powell sonrası altın kayıplarını korurken, Euro 4,65 ile aşağı yönde hareket ediyor.

Altın, Jerome Powell’in faiz artırımı beklentilerini güçlendiren açıklamalarından sonra son bir haftanın en büyük kaybını korudu. Şubat ayının son işlem gününe ise negatif başladı.

Şu dakikalarda gram altın 161 lira, çeyrek altın 259 lira, yarım altın 516 lira ve Cumhuriyet altını 1.072 liradan alıcı buluyor. Euro ise dünkü 4,66 seviyesinden biraz gerileyerek, bugünkü işlemlere 4,65’ten başladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın