Yatırım yapmaya başla!

Dolar Powell Açıklamaları Sonrası 3,80’e Geriledi

Bugün piyasaların odağında FED Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nda yapacağı konuşma yer alıyordu. Dolar, Powell'ın açıklamalarının ardından 3,80 seviyesine geriledi.
Dolar Powell Açıklamaları Sonrası 3,80’e Geriledi

FED Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada, Salı günü paylaştığı açıklamaları destekleyecek açıklamalarda bulundu. Powell, ekonominin güçlü görünümünün korunduğunu ve %2 olan enflasyon hedefine doğru ilerlendiğini dile getirdi. 3,81 seviyesinde seyreden dolar, Powell açıklamaları sonrasında 3,80’e geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Powell’in Salı günü yaptığı açıklamalardan bu yana %0,9 yükseldi.

Piyasalar Powell’ın senatoda yaptığı konuşmayı beklerken, dolar G-10 ülkeleri paralarının karşısında değer kazandı. Powell’dan destek bulan dolar sadece İsveç Kronu ve sterlin karşısında yatay seyretti. Dolar/Yen ise yönünü yukarı çevirdi.

Bugünkü işlemlerde 3,82 seviyesini test eden dolar kuru, Powell’ın Salı günkü açıklamalarından sonra 3,79’dan 3,81’e yükselmişti.

FED Başkanlığını Janet Yellen’dan devralan Powell, 2018 yılı içerisinde 3 faiz artışı yerine 4 kez faiz artışı olabileceği yönündeki beklentilerin güçlenmesini sağlayacak açıklamalarda bulundu. Powell sözleri ise piyasalarda sert bir dalgalanmaya sebep oldu.

Kademeli faiz artışlarını uygun gördüğünü söyleyen Powell, ekonominin ısındığına dair bir işaret yok dedi.

Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada öne çıkan başlıklardan kısaca bahsedecek olursak; ücretlerde güçlü bir artış olduğuna dair net bir kanıt olmadığını, düşük enflasyonun bir fenomen olduğunu ve ekonomide güçlü görünümün devam ettiğini söyledi. Powell ayrıca, mali politika talep tarafında anlamlı bir katkı yapacağını ve yaptıkları işin merkezinde fiyat istikrarı olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum