Yatırım yapmaya başla!

Dolar Paris ile Yükselişe Geçti

Dolar Paris ile Yükselişe Geçti

Cuma günü Paris‘te meydana gelen terör saldırıları sonrası yatırımcılar güvenli liman olarak gördüğü altın ve dolara yöneldi. Bugün başlayan hafta itibariyle Türk Lirası da dahil, gelişen piyasa para birimleri değer kaybetti. Yurt içinde ise yeni hükümetin kurulma aşamaları ve ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği takip ediliyor.

Geçen hafta beklenenden iyi gelen ABD verileri sonrası 2.92 seviyesinde seyreden Dolar/TL bu sabah 2.88 seviyesinden güne başladı. Euro ise yen karşısında altı buçuk ayın en düşük seviyesine gerilerken, dolar karşısında da yine düşük seviyelerde yeni haftanın açılışını yaptı.

Türk Lirası son bir aylık dönemde dolar karşısında %4’ten fazla değer kazandı. Euro karşısındaki değer kazancı ise çift haneye yaklaştı. Bankacılar, belirsiz siyasetin, başkanlık sisteminin ve ekonomi yönetimine ilişkin düzenlemelerin piyasalar üzerinde oluşan baskıyı sürdürdüğünü; Türk Lirasının seçim sonrası iyimserliği korumak için fırsat veren nadir para birimleri arasında olduğunu söylüyor.

Türk Lirası, Haziran seçimlerinde hükümetin kurulamaması sebebiyle hızla değer kaybetmişti. Ancak 1 Kasım’da sandıktan AK Parti‘nin tek başına iktidar olma sonucu çıkınca, Lira da dahil tüm piyasalar toparlanmaya başladı. TL son bir aylık süreçte hem dolar hem Euro karşısında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösteren para birimi oldu.

TL bu kadar iyi performans gösterse de seçim sonrası ilk işlem gününde 50 baz puan geriledi. Bu gerileme ile birlikte 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri kazançlarının tamamını geri verdi. Tahvil bono piyasasında, 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde, seçim öncesi spot kapanışta, ortalama bileşik faiz %9.89 seviyesinden gerçekleşti. Öte yandan bu hafta içerisinde Hazine, Kasım ayı borçlanma programı çerçevesinde 2 ve 5 yıllık gösterge tahvillerinin yeniden ihracının da aralarında olduğu üç ihale düzenleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum