Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru OVP’yi 6,30 Liranın Altındaki Seyirle Bekliyor

Günün en önemli gündem maddesi olan OVP öncesinde dolar kuru 6,30 liranın altındaki seyrini sürdürüyor. İşte detaylar;
Dolar Kuru OVP’yi 6,30 Liranın Altındaki Seyirle Bekliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Dolmabahçe’de düzenlenecek toplantıda Orta Vadeli Program’ı açıklayacak. Berat Albayrak, bir süredir beklenen OVP’den gerçekçi hedefler çıkacağı ile ilgili açıklamayı daha önce yapmıştı. Dolar kuru ve yurt içi piyasalar bu beklenti ile dün başlattığı olumlu fiyatlamayı bugün sürdürüyor.

Dolar kuru dün gösterdiği düşüş eğilimi ile sabahın erken işlemlerinde 6,25 lira sınırının altını gördü.

Dolar 6,25 Lirada

TSİ 08:00’de 6,2578 liradan işlem gören dolar kuru, 6,2832 liraya kadar çıktı. Ardından yüzde 0,34 oranında dalgalı seyir ile 6,25 liranın altında seyretmeye başladı. Yurt içi piyasaların açılışı ile olumlu fiyatlamasını sürdüren Türk lirası, OVP’den çıkacak gerçekçi hedeflere odaklandı.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

OVP’nin birkaç gündür fiyatlandığı belirtilirken, etkilerinin anlık görülmesinden ziyade zamanla görüleceği yorumları geliyor.

Yurt İçi OVP'yi Fiyatlıyor

Berat Albayrak OVP’nin açıklanma tarihini söylediği konuşmasında, daha öncekilere göre daha güçlü ve çok boyutlu bir 3 yıllık plan olacağını belirtmişti. Aynı zamanda sadece Hazine ve Merkez Bankası paydaşlarıyla değil, ekonomistlerin, bankaların ve reel sektörün de dahil edildiği bir program olduğunu söylemişti. Uzmanlar ise bu yönde açıklanacak güçlü bir iş planının, piyasalarda olumlu etkilerinin şimdiden fiyatlanmaya başladığını dile getiriyor.

OVP’de cari açığın yüzde 4 civarında dengeleneceği, bütçe açığının ise yüzde 1,5 seviyelerinde sınırlandırılacağı daha önce belirtilmişti.

OVP Cari Açık ve Büyüme Beklentileri

Berat Albayrak, OVP ile Ekim ayı itibariyle enflasyonda bir dengelenme olacağını ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceği söylemişti. Günün sorunlarının doğru tespit edilmiş ve doğru aksiyon planlarına göre kurgulanmış bir program olacağını da ifade etmişti. Aynı zamanda OVP’nin performansının takip edilebilir, şeffaf ve hesap verebilir olacağını da belirtmişti.

OVP’nin yayımlanmasıyla hem 2018 revize rakamlar hem de 2019 yılı hedefleri ortaya çıkmış olacak.

OVP 2018 Revizesi 2019 Hedefleri Olacak

Geçen yıl yayımlanan 2018 – 2020 yıllarını kapsayan OVP‘de büyüme hedefinin, bu yıl ve 2019, 2020 yılları için yüzde 5,5 civarında olduğu belirtilmişti. Enflasyon tahmini ise 2018 için yüzde 7, 2019 için yüzde 6 ve 2020 için yüzde 5 olarak açıklanmıştı. Bugün açıklanacak olan OVP’nin 2019 – 2021 dönemini kapsayacağı biliniyor.

Tüm bakanlıklarla birlikte enflasyonla mücadele, tasarruf ve verimlilik esaslı çalışmaların benimsenmesinin ana ve temel hedef olacağı söylenen OVP’nin, yurt içi piyasalarda şimdiden fiyatlandığı belirtiliyor. Ayrıca etkilerinin hemen beklenmemesi gerektiği de söyleniyor. Tatmin edici bir OVP açıklamasının ardından 1 aylık süreçte etkilerin daha gerçekçi görüleceği yorumları yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum