Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar FED Öncesi Yükselirken Nomura Analistinden Dikkat Çekici Kur Tahmini Geldi

Güne 5,28’den başlayan dolar kuru FED Ocak ayı toplantı tutanakları öncesinde 5,33 liraya yaklaşırken, Nomura Analisti Henrik Gullberg kurda 5 lira altının görülebileceğini öngördü.
Dolar FED Öncesi Yükselirken Nomura Analistinden Dikkat Çekici Kur Tahmini Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba gününe 5,28 lira civarından başlayan dolar kuru, gün içerisinde yükselişe geçerek 5,3296 liraya kadar tırmandı. Saat 17:42’de 5,3240’tan işlem gören kur bu akşam açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) Ocak ayı toplantı tutanaklarına odaklandı. Dolar/TL FED öncesi güçlü seyrederken, Nomura Gelişen Piyasalar Direktörü Henrik Gullberg 5 liranın altının görülebileceği tahmininde bulundu.

Dün 5,32 liraya kadar yükselen dolar kuru, FED Ocak ayı toplantı tutanakları öncesinde yukarı yönlü hareket ediyor.

Güne yatay başlamasının ardından yükselişe geçen dolar, 5,33 lira seviyesini test etti. Bugün yurt içinde takip edilen en önemli ekonomik veri tüketici güven endeksiydi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi Şubat ayında, bir önceki aya göre %0,7 oranında azalarak 57,8 seviyesine geriledi. Bir diğer önemli gelişme ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Türkiye ekonomisine dair yaptığı değerlendirme oldu.

S&P analistleri Türk bankacılık sektörü hakkında olumsuz yorumlar yaparken, Türkiye Bankalar Birliği bu açıklamalara tepki gösterdi. S&P Analisti Maxim Rybnikov ise ekonominin bu yıl sonunda %0,5 seviyesinde daralmasını beklediğini ifade etti. Bu akşam FED Ocak ayı toplantı tutanakları açıklanacak. Yatırımcılar gelecek olan açıklamaları merakla beklerken, faiz artışında aceleci davranılmayacağı yönündeki beklentiler devam ediyor.

Nomura Gelişen Piyasalar Direktörü Henrik Gullberg, dolar kurunun 5 liranın altına inebileceği tahmininde bulundu.

Kurumun analisti tarafından yapılan değerlendirmede, büyük merkez bankalarının son dönemdeki güvercin tonlu yaklaşımının gelişen piyasalar için olumlu olduğunu yorumladı. Öte yandan FED, Avrupa ve Çin merkez bankalarının tutumlarının küresel anlamda zayıflığa işaret ettiğini belirtti. Gullberg yaptığı değerlendirmede piyasalarda değer kazancının görülmesi için küresel verilerin istikrar kazanması gerektiğini söyledi.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Kaçırmamak için Tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı para politikasının takip edileceğini, bunun devam etmesi durumunda kurdaki düşüşlerin süreceğini ve 5 liranın altının görülebileceğini yorumladı. Diğer birçok analistin görüşlerine paralel olarak, enflasyonun yüksek olması sebebiyle, Merkez Bankası’nın faiz indiriminde aceleci davranmayacağını sözlerine ekledi. Bu arada Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 2019 yılı enflasyon tahminini %16,2 olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu