Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Muafiyet Açıklamaları ile 5,3707 Liraya Geriledi

Dolar kuru yeni haftaya da düşük seyirle başlarken, enflasyon verisini yakından takip ederek 5,45 liraya kadar yükselmişti. Ardından gelen muafiyet açıklamaları kurun düşüşünü hızlandırdı.
Dolar Kuru Muafiyet Açıklamaları ile 5,3707 Liraya Geriledi

Türkiye piyasaları yeni haftaya iyimser bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Ekim ayı enflasyon rakamları dışında olumlu gelişmelerin görüldüğü yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kuru, 5,40 liraya kadar geriledi. Bu şekilde 3 ayın en düşük seviyelerini kaydetmiş oldu. Düşüşün nedeni ise ABD’nin İran yaptırımlarında Türkiye’yi de muafiyet listesine alması oldu.

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe 5,4301 liradan başladıktan sonra hafif yükseliş eğilimi göstererek 5,4773 liraya kadar yükseldi.

Dolar Yeni Güne Düşüşle BaşladıEnflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde açıklanması ve yıllık bazda yüzde 25 düzeyinin üzerine çıkması, endişelerin artmasına neden oldu. Üstelik uzmanların “daha en kötüyü görmedik, zirve yüzde 30’lara ulaşabilir” yorumunda bulunmaları, Türk lirasında kısa süreli endişelere neden oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Eylül ayında en kötünün yaşandığına, etkilerinin Ekim verisinde görüldüğüne dikkat çekti. Aynı zamanda Kasım ve Aralık aylarında fiyatlarda normalleşmenin görüleceğini de dile getirdi. Buna karşın uzmanların görüşleri, yatırımcıların dikkatlerini çekerek endişeleri artırdı. Üstelik Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın da etkisiz kaldığı yorumları yapıldı.

Dolar kuru bu endişelerle birlikte 5,48 liraya doğru hareket ettikten sonra muafiyet haberlerinin gelmesiyle düşüşünü hızlandırdı.

Dolar 5,48 Liraya YükseldiABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de İran yaptırımlarında muaf tutulacağı bilgisi alındı. Pompeo, Türkiye’nin 8 ülkeleyle birlikte İran yaptırımlarından muaf olduğunu belirtti ve şunları kaydetti;

“Geldiğimden beri yaptırımlar uygulanmıştır bugün hızlandırılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. İran’a yaptırımlar devam edecek ve cezalar da olacak. İran’la iş yapmak kötü sonuçlar doğuracaktır. 20’den fazla ülke zaten piyasadan 1 milyon varil azalttı. Mayıs’tan beri petrol gelirleri düştü. Bazı ülkelere muafiyet verdik.”

ABD tarafından gelen bu açıklamalarla birlikte dolar kurundaki düşüş hızlandı ve 5,3707 liraya kadar indi.

Dolar Düşüşünü Hızlandırarak 5,37 Liraya İndiDolar kuru Pompeo’nun açıklamalarının ardından kayıplarını yüzde 1 civarına taşıdı ve Ağustos ayının başından beri ilk defa 5,40 liranın altındaki seviyeleri kaydetmeye başladı. TSİ 17:30 sularında 5,3851 lirayı kaydeden dolar kuru, düşüşünü devam ettirerek 5,3707 liraya kadar indi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum