Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası Sonrası 3,89’a Fırladı!

Yurt içi piyasaların merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Dolar, faiz artırımı kararından sonra 3,89'a sıçradı.
Dolar Merkez Bankası Sonrası 3,89’a Fırladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların beklediği üzere geç likidite penceresi faizini 50 baz puan artırdı. GLP faizi bu değişiklikle birlikte %12,25’ten, %12,75’e çıkmış oldu. FED’in faiz artışı açıklamasından sonra hafif gerileyen dolar, TCMB’nin faiz kararı ile 3,89’a fırladı.

Merkez Bankası politika faizini %8’de, faiz koridorunun alt ve üst bandını ise sırasıyla %7,25 ve %9,25’te bıraktı.

Piyasaların merakla beklediği açıklamada, 2017 yılının genelinde toplam talebin güçlü olduğu, kredilerde hızlı bir artış gözlendiği ve son dönemde açıklanan verilerin ekonomik faaliyetin gücünü koruduğuna işaret ettiği bildirildi.

Enflasyonun çıktığı yüksek seviyelerle birlikte fiyatlama davranışlarına dair risklerin arttığı söylendi.

Enflasyon Kasım ayında piyasa beklentisinin üzerinde gelerek yükseliş gösterdi. Söz konusu bu gelişmeler doğrultusunda, enflasyonda hedeflenen orana ulaşılana kadar parasal sıkılaşmanın kararlılıkla devam edeceği bildirildi. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı için elinde tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtilirken; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer tüm faktörlerin yakından izleneceği söylendi.

Merkez Bankası’nın faiz artışı açıklamasından sonra Dolar/TL 3,89’a tırmandı.

Merkez’in faiz artırım kararı dolar kuruna yaramadı. Güne sakin başlayan dolar, Merkez Bankası’nın açıklamasından sonra yükselişe geçti. Saat 14:35 itibariyle ise 3,8677 seviyesinden işlem görüyor. Standard Chartered analistleri yaptıkları değerlendirmede 50 baz puanlık artışın hayal kırıklığı olacağını, bunun da doların 2018 yılına kadar 4,20 seviyelerine çıkmasına sebep olabileceğini belirtmişti.

Piyasaların merakla beklediği TCMB para politikası açıklamasından sonra Euro da tırmanışa geçti.

Dolar kadar Euro da Merkez’in kararına sessiz kalmadı. Güne 4,52 civarından başlayan Euro, yapılan açıklamaların ardından 4,58 seviyesine kadar yükseldi. Analistler yılın son toplantısından sonra Türk lirasında dalgalanma beklediklerini açıklamışlardı. Lira bu ay %2 değer kazanarak, dolar karşısında ne fazla yükselen gelişen ülke para birimi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum