Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Merkez Bankası Rezerv Açıklaması Öncesi 6 Lira Sınırında Seyrediyor

Dolar, 16 Mayıs Perşembe gününe 6,02 civarından başladı. 6 liranın üzerindeki seyrini koruyan kur, bugün açıklanacak TCMB rezervlerini takip ediyor olacak.
Dolar Merkez Bankası Rezerv Açıklaması Öncesi 6 Lira Sınırında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz günlerde 6,13’lere kadar çıkan Dolar/TL kuruna yapılan müdahaleler hızını kesmiş, hemen ardından Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemleri alımını erteleyebileceği haberleriyle 5,95’lere kadar çekilmişti.

İçeride siyasi belirsizliği, dışarıda ABD ile ilişkileri ve ticaret görüşmelerini takip eden kur, 6 lira üzerindeki seviyesini koruyor. Kur, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi rezervlerinin açıklanacağı güne 6,02 lira civarından başladı.

Dolar/TL bu sabah sata 10:02’de 6,0140 seviyesinden işlem görüyor.

16 Mayıs Dolar KuruKur üzerinde İstanbul seçimler ve S-400 meselesinin etkileri kadar, Merkez Bankası’nın rezervleri de önemli bir etken olarak rol oynuyor. Türk lirasını desteklemek amacıyla kamu bankalarından geçen hafta 4,5 milyar dolara yakın döviz satışı yapıldığı iddia edilmişti. Aynı şekilde bu hafta da satışların yaşandığı, ancak tutarının tam olarak bilinmediği aktarıldı.

Dolar kamu bankalarının döviz satışı, Merkez Bankası’nın repo ihalesine ara verme ve zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi hamleleriyle 5,95’li seviyelere kadar gerilese de halen 6 liranın altında kalıcılık sağlayabilmiş değil.

Türk lirası bu sabah da dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

16 Mayıs Türk LirasıÖnümüzdeki dönem için kur tahmininde bulunan kurumlara baktığımızda; Rabobank’ın 6,5 – 6,6, Wells Fargo’nun ikinci çeyrekte 6,25, üçüncü çeyrekte 6,50 ve dördüncü çeyrekte 6,75 seviyelerini beklediğini görmekteyiz. JP Morgan Chase ise çeyreklik tahminlerini sırasıyla 6,20 – 6,40 – 6,65 olarak açıkladı.

Trump yönetimi Çinli Huawei şirketine sert yaptırımlar getirdiğini açıkladı. Türkiye ile ilişkilerin de pamuk ipliğine bağlı gitmesinden ve her an bir yaptırım geleceği beklentisinden, ABD ile ilişkiler yakından izleniyor. ABD Temsilciler Meclisi’nde üst düzey Demokrat ve Cumhuriyetçiler dün Türkiye’ye Rusya’dan S-400 alımını iptal etmesi çağrısında bulundu.

Analistler kurda 6 lira sınırında gel-gitler beklerken, iki yönde de sert kırılımlar olması için yeterli haber akışının olmadığını belirtiyor.

Sert Kırılımlar BeklenmiyorABD ile S-400 füze sistemleri piyasaların odağında olan en önemli konu olurken, Merkez Bankası ile Hazine Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar da yatırımcılar üzerinde tedirginlik yaratıyor. Dün Nisan ayı bütçe verileri açıklandı. Nisan’da 18,3 milyar TL, yılın ilk dört ayında ise 54,5 milyar TL bütçe açığı verildi. 2019’un tamamında öngörülen 80 milyar lira bütçe açığının daha şimdiden yarısından fazlasına ulaşılmış oldu.

DOLAR KURU ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Birkaç gün önce ise Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi olarak ayırdığı 40 milyar liranın, bütçeye aktarılacağı haberleri piyasalarda endişe ve tepkiyle karşılanmıştı. Bunun yanında Hazine’nin borçlanma maliyetleri yükseldi. Artan harcamalar borçlanmayı yükseltirken, bunun da enflasyonu yukarı çekeceği ve paralel olarak faizleri artıracağı yorumlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu