Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası Öncesi 3,80’de Seyrediyor

Piyasalar, saat 14:00'te açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararlarına odaklandı. Dolar, Merkez öncesinde 3,80 seviyesinde seyrediyor.
Dolar Merkez Bankası Öncesi 3,80’de Seyrediyor

Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplanarak yeni faiz kararlarını açıklayacak. Piyasanın beklentisi genel olarak faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Dolar kuru kritik veri öncesinde 3,79-3,80 aralığında gidip geliyor.

Merkez Bankası açıklamalarını bekleyen dolar, saat 12:35 itibariyle 3,8008 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar, haftaya 3,75 seviyesinden başlamıştı. ABD ve Suriye cephesinde yaşanan gelişmelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri eklenince, gerilim artmış ve dolar yükselişe geçmişti. Artan jeopolitik risklerle 3,83’ün üzerine tırmanan kur, dün akşam saatlerinde 3,81’e gevşedi. Piyasalar bugünkü TCMB faiz kararlarını beklerken, dolar 3,80 seviyesinde geriledi.

Kurda düşen volatilite ve enflasyonda düşüş beklentisi faizlerde bir değişiklik olmayacağı tahminini artırdı.

Piyasaların genel olarak beklentisi faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Merkez Bankası bir önceki toplantısı olan Aralık’ta, GLP faizini %12,25’ten %12,75’e çıkarmıştı.

JP Morgan Merkez Bankası’ndan bir değişiklik beklemediğini fakat, 25 baz puanlık sembolik bir artışın piyasalar için olumlu bir sürpriz olacağını ifade etti.

QNB Finansbank analistleri, TCMB’nin fonlama tutarının tamamını geç likidite penceresinden vermelerini öngörüyor.

Finansbank tarafından yollanan notta; ortalama fonlama maliyetinin ve %12,75 olan GLP faizinin sabit kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Mevcut faiz seviyesinin küresel risk iştahı güçlü kaldığı sürece Türk lirasını destekleyeceği, fakat bunun yanında risk iştahının azalması halinde liranın diğer gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışacağı bildirildi.

Meksa FX Analisti Serkan Uludağ ise GLP faizinin artırılması durumunda dolar kurunda geri çekilme olabileceğini söyledi.

Uludağ’ın da beklentisi faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde. Ancak olası bir artışta Dolar/TL’de geri çekilmelerin olabileceği tahmin ediliyor. Dolar Endeksi, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştıracağı beklentisiyle dün 89.98’e kadar geriledi. Analistler dolarda hızlı bir yükselmenin, Türk lirası üzerindeki baskıyı artıracağını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum