Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL Merkez Bankası’nın Likidite Açıklaması Sonrası 5,87’de Yatay Seyrediyor

Haftaya yükselişle başlayan dolar kuru Merkez Bankası’nın piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite kullandıracağı açıklamasından sonra 5,85 – 5,87 arasında dalgalandı.
Dolar/TL Merkez Bankası’nın Likidite Açıklaması Sonrası 5,87’de Yatay Seyrediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı duyuruda; Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verildiğini bildirdi. Piyasalar Merkez Bankası’nın likidite hamlesini değerlendirirken, dolar söz konusu karara tepkisiz kaldı. Kur saat 15:02 itibarıyla 5,87 liradan işlem görüyor.

Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde belirleneceğini duyurdu.

Merkez Bankası Likidite AçıklamasıYapılan açıklamada piyasa yapıcı imkanı limitlerinin piyasa yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin tutarı dikkate alınarak belirleneceği ve bankanın fonlaması için sınırlı bir paya sahip olacağı ifade edildi.

Başarılı ekonomistlerden Haluk Bürümcekçi, bugün atılan adımın yeni olmadığını, 2015 yılı sonlarına kadar yapılan bir uygulama olduğunu belirtti. Tek fark olarak o dönemde faiz fonlamasının 50 baz puan altında, bugün ise 100 baz puan altında olduğunu aktardı.

Haftaya 5,90’ın üzerinde başlayan dolar günün ilk işlemlerinde hafif geriledi ve gün içi en düşük 5,85’i gördü.

Dolar 5,85'e GerilediKredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Cuma akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü bildirdi. Dolar kuru bu açıklama sonrası yükseldi ve yeni haftaya 5,90 liranın üzerinde başladı. Merkez Bankası’nın likidite hamlesi sonrası gevşeme hareketi gösterse de çok belirgin bir düşüş olmadı.

Saat 14:30 sularında 5,85’e kadar inen kur, şu dakikalarda 5,87 civarından işlem görüyor. Garanti Bankası Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Yaprak Kastal, Merkez’den gelen adımı piyasa yapıcı bankalar açısından değerlendirdiğinde; “İhalelere ilgi gösterdiğiniz takdirde ihaleden ne kadar alırsanız ona göre da daha ucuz fonlama imkanı yaratmış oluyorsunuz, denen bir yöntem” şeklinde yorumladı.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, Türk lirasının rekabetçi özelliğinin sağladığı avantajlardan bahsetti.

Türk Lirası Rekabetçiİstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, Mayıs ayında 51,9 seviyesinde gerçekleşti. İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede yapan IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, son zamanlarda Türk imalatçıların ihraçta pazarlarına daha fazla yöneldiğini söyledi.

Dolar/TL Kurundaki Anlık Değişimleri Kaçırmayın!

Fakat küresel ekonomideki zayıf koşulların devam ettiği ve bu gelişmenin Türkiye’nin ihracatını da etkilediğini belirtti. Diğer taraftan Türk lirasının diğer gelişmekte olan ülke paralarına kıyasla daha rekabetçi konumda olduğunu, bu avantajın ise küresel ekonomideki yavaşlamanın olumsuz etkilerinden daha az etkilenmemizi sağladığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum