Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası ile Düşüşe Geçti!

TCMB enflasyonda belirgin bir düzelme olana kadar sıkı duruşun devam edeceğini bildirdi. Merkez Bankası açıklamalarının ardından dolar düşüşe geçti.
Dolar Merkez Bankası ile Düşüşe Geçti!

Bugün piyasaların odağında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak, yılın 3. enflasyon raporu vardı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı açıklamaya göre; enflasyonda belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı duruş devam edecek. Enflasyon raporu öncesinde 3,52-3,53 bandında seyreden dolar, Çetinkaya’nın açıklamalarının ardından 3,51 seviyesine indi.

Enflasyonu etkileyen her detayın yakından takip edildiğini söyleyen Çetinkaya, ihtiyaç halinde ek bir parasal sıkılaşmaya gidileceğini söyledi.

Murat Çetinkaya, son aylarda görülen küresel risk iştahının olumlu etkisine rağmen, enflasyonda düzelme olana kadar sıkı duruşun süreceğini belirtti. Bu senenin ikinci çeyreğinde küresel risk iştahının güçlü seyretmesine ve küresel iktisadi faaliyete ilişkin olumlu görünümün netleşmesine rağmen küresel enflasyon oranlarının halen düşük seviyede ilerlemesinin risk iştahını desteklediği bildirildi.

Dolar/TL Merkez Bankası’nın sıkı duruşa devam edileceği açıklamasından sonra kazançlarını sildi.

Dolar, Türk lirası karşısında 3,51 seviyesine inerken, küresel piyasalarda da zayıf seyrediyor. Dolar, Euro karşısında son iki buçuk yılın en düşük seviyesinde ilerliyor. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks, 3 Mayıs 2016’dan bu yana gördüğü en düşük seviyeye indikten sonra, bugün %0,1 kadar küçük bir artışla 92.907’ye yükseldi. Günlük dolar yorumları ve analizleri için tıklayın.

Merkez Bankası’nın 2017 yıl sonu enflasyon tahminlerini yükselttiği bildirildi.

Yayınlanan rapor detaylarına göre, TCMB 2017 yıl sonu TÜFE artışı tahminlerini %8,5’tan %8,7’ye yükseltti. 2018 yıl sonu tahminleri %6,4’te sabit tutuldu. Gıda enflasyonu tahminleri 2017 yıl sonu için %9’dan %10’a çıkarılırken, 2018 yılı için değiştirilmedi ve %7’de bırakıldı

Para politikasındaki sıkı duruşun etkisiyle, döviz kuru diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha olumlu bir seyir izliyor.

2017 yılının başından bu yana destekleyici makro ekonomik politikalar, para politikasında yürütülen sıkı duruş ve kamu teşvikleri gibi etkenlerin döviz kurlarına yansıdığı belirtildi. Döviz kurunun, şu anda Ocak ayı sonuna göre diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla oldukça iyi durumda ve son dönemdeki finansal koşulların da ekonomik faaliyetleri desteklemeye yardımcı olduğu ifade edildi.

Ticari kredi büyümesi ivmelenmeye devam ederken, iktisadi faaliyetler de toparlanmasını sürdürüyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, 3. enflasyon görünümü raporunda öne çıkan diğer konulara kısaca değinecek olursak; ticari kredi büyümesindeki ivmelenmenin devam ettiği, ikinci çeyrekte tüketici güven endeksindeki olumlu seyir ile tüketici kredilerindeki artışın sürdüğü dile getirildi. Tüketici enflasyonunun yukarı yönde hareketinde, petrol fiyatlarındaki artışın ve Türk lirasındaki değer kaybının etkisi olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum