Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini Sonrası Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyon beklentisini %7,9'dan %8,4'e çıkardı. Dolar, Merkez sonrası 4,03'e geriledi.
Dolar Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini Sonrası Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon tahminlerini 0,5 puan artırarak, %7,9’dan %8,4’e çıkardıklarını açıkladı. Yılın ikinci enflasyon raporunda, tahminler beklendiği gibi yukarı yönde oldu.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, beklentilerdeki artışın petrol ve döviz kurundan kaynaklandığını belirtti. Dolar, Merkez’den gelen açıklamalar sonrasında 4,03 liraya geriledi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, ilk çeyrekte çekirdek enflasyon göstergelerinde iyileşmenin sınırlı kaldığını söyledi.

İlk çeyrekte iktisadi faaliyetin ivme kaybettiği fakat buna rağmen gücünü koruduğu bildirilirken, kredilerin geçen yılın sonundan bu yana bir miktar yavaşlandığı belirtildi.

Türk lirasının ise diğer gelişmekte olan para birimlerine kıyasla daha fazla değer kaybettiği söylendi. Çetinkaya, finansal koşulların yılın ilk çeyreğinde bir miktar sıkılaştığını ifade etti.

Gıda enflasyonunun tahminlere uyumlu şekilde gerçekleştiği bildirildi.

İthalat fiyatlarındaki yükselişin fiyatlama davranışları üzerindeki etkisinin yakından takip edildiğini söyleyen Çetinkaya, fiyatlardaki artışın enflasyondaki yükselişte en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade etti. İşsizlik oranında gerilemenin devam etmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Ocak ayı verilerine göre işsizlik geçen yıla göre 576 bin azalarak, 3 milyon 409 bin kişiye geriledi.

Haftaya 4,04 seviyesinden başlayan dolar, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinden sonra geriledi.

Dolar kuru enflasyon tahminlerinin yukarı yönde revize edilmesinden sonra 4,03’e geriledi. Saat 11:35 itibariyle yeniden 4,0415’e çıktı. Aynı dakikalarda Euro/TL 4,89 seviyesine gerilemiş durumda. Dolar endeksi ise 91 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bu hafta yurt içinde Nisan ayı enflasyon rakamları, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (FED) toplantı tutanakları piyasaların radarında olacak.

Piyasalar FED’den faizlerin %1,5 – 1,75 aralığında bırakılmasını bekliyor.

Ak Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, FED’un bu ay faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Enflasyonla ilgili yapılacak olan açıklamaların, dolar üzerinde pozitif etki yaratması da yapılan öngörüler arasında yer alıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki seyrin dolar üzerinde doğrudan etken olacağı bildirilirken, yurt içindeki seçimle ilgili gelişmelerin de piyasaların bir numaralı gündem maddesi olması tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum