Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Yüzde 3’e Yakın Yükselişle 6,20 Liranın Üzerine Fırladı

Dolar kuru enflasyon verilerini sınırlı bir şekilde fiyatladıktan sonra bu sabahki işlemlerin ardından 6,20 liranın üzerine fırladı. İşte dolar kurundaki son durum:
Dolar Kuru Yüzde 3’e Yakın Yükselişle 6,20 Liranın Üzerine Fırladı

Dolar kuru dün açıklanan Eylül ayı TÜFE ve Yi-ÜFe verilerinin beklentileri fazlasıyla aşmasıyla yükselişe geçmişti. Dün sınırlı kalan yükselişler, bugün hız kazandı. Sabahın erken işlemlerinde 6,07 – 6,08 bandında dalgalanan dolar kuru, TSİ 11:30 sularında yüzde 3’e yakın bir yükselişle 6,20 liranın üzerine tırmandı.

Dolar güne yüzde 0,36 civarında yükselişle 6,0730 liradan başladı ve sınırlı bir çizgide dalgalandıktan sonra yükseldi.

Dolar Yüzde 3 Yükseldi

6,08 lira civarından gerçekleştirdiği yükseliş ile endişe yaratan dolar kurunun, TCMB’nin enflasyon raporunu yorumlaması sonrasında yükselişe geçtiği gözlendi. TSİ 11:00 sularında 6,0939 liradan işlem gören dolar, 11:30 sularında 6,1980 liraya fırladı. Ardından yükselişini bir miktar daha yukarı taşıdı ve 6,2293 lirayı kaydetti. Şu dakikalarda ise yüzde 2,45 oranında yükselişle 6,1835 liradan alıcı buluyor.

Dolar Kurundaki Son Değişiklikleri Görmek için Tıklayın!

Enflasyon verileri öncesinde güne 5,9850 liradan başlayan dolar kuru, TSİ 09:00’da 6 lira sınırının hemen altından işlem görüyordu. 10:00’da açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi nedeniyle ilk tepki olarak 6,09 liraya kadar yükseldi. Daha sonra bir miktar gevşedi ve gün boyu 6,04 – 6,06 lira bandında dalgalandı.

Türk lirası, gelişen ülke paralarının dolar karşısındaki seyrini gösteren tabloda en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Türk Lirası En Çok Değer Kaybeden EM Parası

Asya piyasasında petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Güney Kore wonu, en çok değer kaybeden para iken, yurt içi piyasaların açılışı ile bu yeri Türk lirasına verdi. Türk lirası dolar karşısında yüzde 2,45 oranında ekside seyrediyor. İkinci sırada ise yüzde 0,57 ekside seyreden Rus rublesi geliyor. Güney Kore wonu ise yüzde 0,46 ile üçüncü en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Euro kuru ise dolar ile aynı dakikalarda yüzde 3 civarında yükseliş kaydetti ve 6,9680 liradan 7,1719 liraya kadar yükseldi.

Euro Dolar ile Birlikte Yükseldi

Türkiye’nin 10 yıllık tahvil faizleri 13 Eylül tarihinden beri ilk defa yüzde 20’yi aşarken, ABD 10 yıllıkları yüzde 3,2 ile 7 yılın zirvesine çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise 2011 yılının Temmuz ayından beri görülen en yüksek seviyeye çıkması da bugün gelişen ülke para birimleri üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Enflasyon rakamlarının ardından yeni beklentiler de yayınlanmaya başladı. Merkez Bankasının 625 baz puanlık faiz artırımı sonrasında yükselen reel faiz oranları, enflasyon sonrası yeniden negatife dönmüş oldu. Dolayısıyla TCMB’nin yeniden bir faiz artırımı yapıp yapmayacağı yorumları gelmeye başladı. Bazı uzmanlar, Merkez Bankası’nın Türk lirasını desteklemek ve fiyat artışlarını kontrol etmek için sıkılaştırma politikasını sürdüreceğini öngörüyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum