Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru S-400 Sakinliğiyle 5,67 Liraya Kadar Geriledi

Piyasalar, S-400 konusunda ABD’den henüz bir yaptırım gelmemesini fiyatlarken, söz konusu iyimserlikle dolar düşüşe, borsa yükselişe geçti.

Rusya ile 2017 yılında yapılan sözleşme kapsamında, S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatı 12 Temmuz’da başladı. Bugün malzemelerin sevkiyatını yapan 14. uçağın da Mürted Hava Meydanı’na geldiği bildirildi. Pentagon, Türkiye hakkındaki kararını açıklayacağı basın toplantısını iki kez üst üste iptal etti.

Bazı kaynaklarda açıklamanın Beyaz Saray tarafından engellendiği öne sürüldü. Uzmanlar piyasaların yönünü S-400 meselesinde ABD ile yaşanan gelişmelerin belirleyeceğini ifade ederken, şu sıralardaki sakinlik dolar kurunu 5,67’ye kadar çekti. Borsa ise primli seyrediyor.

Açılışta 5,70 civarında seyreden Dolar/TL, gün içerisinde 5,6742’ye kadar geriledi.

17 Temmuz Dolar/TLSaat 14:05 itibarıyla 5,6845 liradan işlem gören dolar, S-400 teslimatının beş gündür devam etmesine rağmen sakin seyrediyor. Bunun sebebinin ise konu hakkında Pentagon’dan beklenen açıklamanın henüz gelmemiş olması olarak gösteriliyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyledi.

Barack Obama döneminde Patriot satılmadığı için Türkiye’nin Rusya’dan S-400 aldığını belirterek; “ABD, Rusya’dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok zor bir durum fakat üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil.” açıklamasında bulundu.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, piyasaların yönünü S-400 gelişmelerinin belirleyeceğini söyledi.

S-400 Piyasa EtkisiPiyasaların şu an beklemede olduğunu ifade eden Kudaloğlu, sakin havanın etkisinin hem dolarda hem de borsada hissedildiğini aktardı. ABD’den gelecek yaptırımların fazlasıyla merak edildiğini, piyasalardaki olumlu havanın ise henüz herhangi bir yaptırım açıklaması olmaması sebebiyle gerçekleştiğini açıkladı.

Dolar düşüşünü hızlandırırken, borsada alım işlemleri arttı. Gün ortasına yüzde 1,37 değer kazancıyla giren BIST 100 Endeksi, saat 14:12 itibarıyla %1,7 artıda 99.697 puandan işlem görüyor. Günün ilk yarısında toplam işlem hacmi 3,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşirken, en çok madencilik endeksinde artış oldu. Analistler 100 bin ve 100.500 puanlarının direnç, 97.300 puanın ise destek seviyeleri olarak takip edileceğini belirtiyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle