Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Moody’s Sonrası Yükselişte!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Dolar Moody's açıklamaları sonrası yükselişe geçti. Detaylar şöyle...
Dolar Kuru Moody’s Sonrası Yükselişte!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye, not görünümünü ise negatiften durağana çevirdi. Moody’s’in not indirimi öncesinde 3,79 olan Dolar/TL, açıklamanın ardından 3,82’yi test etti.

Güne 3,80 seviyesinden başlayan dolar, saat 11:50 itibariyle 3,8192’den işlem görüyor.

Moody’s Türkiye’nin not görünümünü geçen yıl “negatif”e çevirmişti. Bunun altında yatan gerekçelerin; kurumların direncindeki süregelen kayıp ile dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması gibi faktörler olduğunu bildirdi. Dolar birkaç gündür ABD’nin çelik vergisi planı ile yatay seyrediyordu. Not görünümünün düşürülmesi açıklamasından sonra önce 3,80’e, daha sonra 3,81’in üzerine çıktı.

Euro 4,7383 ile tarihi rekorunu tazeledi. Kur şu dakikalarda 4,7338 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/TL’nin bir önceki rekoru 4,7354‘tü. Yılbaşından bu yana olumlu seyreden ve yatırımcısına kazandıran Euro, Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarına odaklandı. Piyasalar, bankanın Mart ayı toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Başkan Mario Draghi’nin de konuşmalarında, ticaret savaşı endişesiyle temkinli bir duruş sergilemesi bekleniyor. QNB Finans Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, Avrupa Merkez Bankası kararlarının piyasaların beklentileri doğrultusunda geleceğini söyledi.

Moody’s yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; not görümünün durağana çevrilmesinde Türkiye’nin mali ve ekonomik durumunun etkili olduğu bildirildi.

Bunun yanında Türkiye’nin potansiyel büyümesine ilişkin tahminlerin %3,5-4 olduğu söylendi. Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğu belirtilirken, büyüme tahminlerinin hükümetin %5 olan beklentisinin altında olduğu ifade edildi. 2017 yılı sonunda %28 olan kamu borcu- gayrisafi yurt içi hasıla oranının, başka ülkelerde %46 civarında olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum