Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru 6,5244 Lira ile 19 Ayın En Yükseğine Çıktı

Dün açıklanan 100 milyar liralık ekonomi destek paketine rağmen yükselişini durdurmayan dolar, bir buçuk yılı aşkın bir süredir ilk kez 6,52’nin üstünü gördü.
Dolar Kuru 6,5244 Lira ile 19 Ayın En Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalarda koronavirüs ateşi sönmek bilmiyor. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye‘de ikinci can kaybının gerçekleştiğini bildirdi. Güncel verilere göre ülkemizde enfekte olan kişi sayısı 191’e ulaştı.

Bu rakam dünya genelinde 220.000’e yaklaşırken küresel piyasalarda koronavirüs etkilerine karşı açıklanan tedbirler tansiyonu düşürmeye yetmiyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı yapıldı.

3,5 saat süren toplantı sonrasında söz konusu salgın hastalık konusunda ekonomi ve sosyal alanda alınacak birçok önemli detay içeren tedbir paketi açıklandı. Tedbirlerin çoğu ekonomi alanında olsa da Türk lirası üzerinde baskı azalmadı. Dolar kuru Perşembe günü 6,5244 ile bir buçuk yılın zirvesini gördü.

Çarşamba günü 6,4796’dan kapanan dolar kuru yeni güne yükselişle başladı.

Dolar KuruKur açılışın ardından 6,4647 – 6,5244 arasında hareket etti. Böylelikle 19 ay sonra ilk defa 6,50 seviyesinin üzerine çıkmış oldu. Uzmanlar küresel boyutta açıklanan ekonomi paketlerine rağmen piyasalarda satış baskısının devam ettiğini belirtiyor.

Türkiye‘de de koronavirüs vakasının görülmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak acil faiz indirimine gitti. Normalde bugün yapılması gereken politika para politikası kurulu toplantısı olağanüstü kararla Salı günü gerçekleştirildi.

Banka 100 baz puanlık faiz indirimi uyguladıktan sonra dolar 6,50 sınırına yükselmişti. Vaka sayısının hızla artması, birçok iş yerinin kapanması, fabrikaların üretimini durdurması gibi gelişmelerin ekonomiyi olumsuz etkileyeceği gerçeğiyle dün yeni kararlar açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 milyar liralık ekonomi paketi ile hanehalkına ve şirketlere destek olacaklarını bildirdi. Ancak buna karşın Türk Lirası üzerindeki baskı azalmadı ve dolar yükselişini hızlandırdı. Kur saat 11:15’te 6,5219 liradan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%