Yatırım yapmaya başla!

Kayıplarını Artıran Dolar Kuru 2 Ay Sonra 5,80 Liranın Altını Gördü

Dolar kuru Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla birlikte normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde kayıplarını artırarak 2 ay sonra ilk defa 5,80 liranın altını gördü. İşte detaylar;
Kayıplarını Artıran Dolar Kuru 2 Ay Sonra 5,80 Liranın Altını Gördü

Rahip Brunson’un FETÖ ve terör örgütleri ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle tutuklu bulunması, ABD ile Türkiye arasındaki iplerin gerilmesine neden olmuştu. Dolar bu süreçte 7 liranın üzerini görmüş ve birkaç aylık süreçte Türk lirasında ciddi kayıplar yaşanmıştı. 12 Ekim tarihinde gerçekleşen 4. duruşmada Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ise döviz kurlarında normalleşme sürecinin başlamasına neden oldu. Spekülatif ataklarla yükselen kurlar, eksi yöndeki seyirlerini güçlendiriyorlar.

Dolar kuru öğleden sonraki işlemlerde kayıplarını artırdı ve yüzde 1,4 civarında ekside seyrederek 5,80 liranın altına indi.

Dolar Kuru Kayıplarını Artırdı

Cuma günü 5,8719 liradan kapanış gerçekleştiren dolar kuru, yeni haftaya 5,8670 liradan başlangıç gerçekleştirdi. Ardından bir miktar yükseliş kaydetti ve yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte düşüşünü hızlandırdı. TSİ 10:00’da 5,8191 liraya kadar gerileyen dolar kuru, TSİ 13:55 sularında 5,7928 lirayı kaydetti. Ardından düşüşünü bir miktar daha artıran dolar, 14: 30 itibariyle yüzde 1,36 oranında ekside 5,7889 liradan alıcı buldu.

Düşüşünü devam ettiren dolar kuru 5,7645 liraya kadar geriledikten sonra 5,75 liraya göz kırpıyor ve bu durum 5,50 seviyesini gerçekçi kılıyor.

Dolar 5,75 Göz Kırptı

Uzmanlar dolar kurunun 5,80 liranın altında kalıcı olması ile 5,50 lira seviyelerine doğru bir gerileme beklediklerini açıklıyorlar. 5 liranın altının pek muhtemel olmadığı dile getirilirken, Türkiye’nin ekonomisindeki diğer problemlerin bu seviyelere inilmesini engellediği söyleniyor.

Enflasyon, faiz ve cari açık üçgeninde dalgalanan Türkiye ekonomisinin bir krizden ziyade stagflasyon yani resesyon ile enflasyonun bir arada görüldüğü bir modelde olduğu belirtiliyor. Bu durumlar tam anlamıyla düzelmeden Türk lirasında beklenen seviyelerin görülme ihtimali de azalıyor.

Dolar tahminleri ile ünlü olan Ulf Lindahl ise doların Euro karşısında 2024 yılına kadar yaklaşık yüzde 40 düşebileceğini öngörüyor.

Dolar Euro Karşısında Düşebilir

A.G. Bisset Associates LLC’nin tecrübeli CEO’su Ulf Lindahl, dolardaki düşüş tahminine ilişkin düz bir mantıktan yola çıkarak, 1970’lerden beri doların 15 yıllık yükseliş ve düşüş döngülerine işaret etti. Buna göre; söz konusu kalıbın her yıl tekrarlandığını ifade etti. Bu tahmin bazılarına göre uzak bir ihtimal ve mantık yürütme şeklinin basit olmasına karşın geçtiğimiz yılki yüzde 9’luk düşüş ile değerlendirildiğinde uzak bir ihtimal olarak görülmüyor.

Lindahl, “dolarda önemli ölçüde düşüş görebiliriz. Finans piyasaları için çok büyük sonuç olur,” dedi. Böyle bir durumun hisse senetlerinde düşüş ve emtia fiyatlarında da yükselişi tetiklemesini bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum