Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Yükselişini Hızlandırarak 5,75 Sınırını Gördü

Dolar kurunun bugün kazandığı çıkış ivmesi, akşam saatlerinde 5,75 liranın hemen altına kadar devam etti.
Dolar Kuru Yükselişini Hızlandırarak 5,75 Sınırını Gördü

Dolar kuru bugüne sakin bir başlangıç yaptıktan sonra TSİ 09:00’de yükselişe geçti. Yüzde 2 civarındaki bir yükselişle 5,58 liraya çıkan kur, akşam saatlerinde yükselişini yüzde 4 civarına taşıyarak 5,75 lira sınırına ulaştı.

Dolar kuru, TSİ 18:00 civarında yüzde 4’e yakın yükseliş oranı ile 5,7445 liradan işlem gördü.

Dolar Yüzde 4 YükseldiSabah saatlerinde hızlı çıkışı ile 5,50 liranın üstünü gören kur, FED’in kararlarını ve TCMB’nin açıkladığı döviz tevdiat hesaplarını fiyatladı. 5,58 lira sınırına çıkan kur, doların diğer önemli paralar karşısındaki düşüşüne rağmen gerçekleşti. Türk lirası ise dün gelişen ülke paraları arasında en kötü performansı gösteren para olurken, bugünkü yüzde 4,03 oranında kaybı ile yine ilk sırada yer aldı.

Dolar kurunun direnç noktaları 5,8014 ile 5,9166 liraya çıkarken, destekler 5,3420 ile 5,5141 olarak belirlendi. Dolar kurundaki yükselişi, BIST 100 endeksi yüzde 3,5 civarındaki düşüşle takip ederken, bankacılık endeksi yüzde 4,1 oranındaki düşüşle, Aralık ayından beri görülen en büyük gerilemeyi kaydetti.

Dolar kuru yurt içi piyasaları yüzde 3,81 oranında artıda 5,6749 liradan terk etti.

Yurt İçi Piyasaları 5,6749 Liradan Terk EttiABD’nin Türkiye’ye F-35 verilmesi hazırlıklarını askıya alabileceği haberinin ardından, Trump’ın Golan Tepesi yorumları yurt içinde tansiyonun yükselmesine neden oldu. Türk lirası üzerinde baskı bu şekilde oluşurken, döviz alımlarının 15 Mart haftasında 4 milyar dolar civarında olduğu bilgisi güç kaybetmesini destekledi.

Kurdaki çıkışa karşılık TCMB, bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verileceğini bildirdi.

TCMB İhalelere Ara VerdiTCMB’den gelen hareket sonrasında 5,55 liraya gerileyen kur, burada çok uzun süre durmayarak yeniden fırladı. Çoğu gelişen ülke parası da dolar karşısında sert düşüş kaydederken uzmanlar; küresel büyüme endişeleri, Brexit belirsizliği gibi risklere dikkat çekti. Bu risklerin ise FED sonrası oluşan olumlu havanın dağılmasına neden olduğunu belirttiler.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamaya istinaden gerilim yaşanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yorumları kur üzerindeki baskıyı artırdı. Uzmanlar, FED’in aldığı kararların güvercin tonda olduğundan ve bunun yansımalarının olumlu olacağını düşündüklerinden bahsetti. Aynı zamanda beyaz eşya, konut ve arabada vergi indirim süresinin uzatılmasıyla birlikte seçim öncesi zaten pozisyon azaltımına karar veren yabancı yatırımcının yarattığı algılara dikkat çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum