Paylaşım

Doların Küresel Çaplı Düşüşü Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?


 

Dün küresel çapta görülen doların düşüşü, yurt içi piyasaları pozitif yönde etkiledi. Dolar/TL bugün 2,90 seviyelerine kadar gerilerken, Borsa İstanbul güne yükselişle başladı. Yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının açıklamaları sonrası gelişmekte olan para birimleri değer kazanmaya başlamışlardı. Bu gelişmelerle birlikte Türk Lirası da tırmanışa geçmişti. Türk Lirası’nın özellikle dolar karşısında değer kazanmasının en önemli nedenini uzmanlar, yılın ilk FED toplantısında gösterge faizin sabit tutulması olarak yorumlamışlardı. Ancak bu işlem haftasının ilk gününde Çin’de açıklanan resmi imalat verilerinin etkisiyle Dolar/TL paritesinde geçtiğimiz hafta görülen gevşemeler son bulmuştu. Dün ise yaşanan çok önemli bir gelişme Dolar/TL’de yeniden gevşemelerin görülmesine neden olurken, küresel çapta da gelişen ülke para birimlerinin değer kazanmasını sağladı. New York FED Başkanı William Dudley’in dün gerçekleştirdiği açıklamadaki söylemleri, piyasalarda FED’in kademeli olarak uygulayacağı faizlerin ertelendiği algısının oluşmasına neden oldu. Böylelikle küresel çapta gelişen ülke para birimleri değer kazanmaya başlarken, Dolar/TL’de yeniden gevşemeler görülmeye başladı.

Dudley’in açıklamalarının ardından dün akşam saatlerinde Dolar/TL paritesi 2.91 seviyelerine kadar gerileme gösterdi. Dün güne 2.95 seviyesinden başlangıç yapmış olan Dolar/TL, gün içerisinde en yüksek olarak 2.96 seviyesini görmesinin ardından günü 2.94 seviyelerinde tamamlamıştı. Dün akşam yaşadığı düşüşün ardından Dolar/TL, şu saatlerde 2.90 seviyesine kadar gerilemiş durumda.

“TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazandı,”

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, Dudley’in açıklamasının ardından Dolar/TL’de yaşanan gelişmeler hakkında görüş bildirdi. Uslu, dünkü açıklamaların ardından piyasaların FED’in faiz artırımını erteleyeceğini düşündüğünü ve böylelikle doların küresel çapta değer kaybı yaşadığını söyledi. Petrol fiyatlarında görülen toparlanmanın küresel risk algısında iyileşme sağladığını belirten Uslu, TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinin bu gelişmelerin ardından değer kazandığını vurguladı. Dolar/TL’nin bugünkü işlemlerde 2.91 ile 2.90 bandında destek bulacağını belirten Uslu, dün Dudley’in yaptığı açıklamaların ardından bugün ABD Merkez Bankası (FED)’in yapacağı açıklamaların oldukça önemli olduğunu ve piyasalara yön verecek nitelik taşıdığını ifade etti.

Yurt içi piyasalar ise bugün şöyle seyrediyor;

Doların satış baskısında kalmasının ardından petrolün yükselişinden destek bulan küresel hisse senetleri yükselişe geçerken, Borsa İstanbul’da yurt dışı piyasalardaki gelişmelerle birlikte bugün değer kazandı. Piyasalara gelen alımların etkisiyle birlikte Borsa İstanbul (BIST 100) Endeksi güne yüzde 1.21 oranında değer kazanımıyla başladı. Böylelikle güne 74 bin 150 puan seviyesinden başlangıç yapan BIST 100 Endeksi, şu saatlerde 74 bin 539 puan seviyesinde seyrini sürdürüyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın