Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kritik Karar Öncesinde Güne 6,34’ten Başladı

Piyasalar nefeslerini tutup, bugün yapılacak olan TCMB toplantısına odaklandı. Parasal duruşun yeniden şekilleneceğinin bildirilmesi ile faiz artışı beklentisi arttı ve dolar güne 6,34'ten başladı.
Dolar Kritik Karar Öncesinde Güne 6,34’ten Başladı

Dolar kuru, Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde güne 6,34 seviyesinden başladı. Çarşamba gününe 6,44’ten start veren kur, günün ilerleyen saatlerde 6,33’e kadar geriledi. Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmasında piyasaların faiz artışı beklentisinin yükselmesi etken oldu. Daha önce yapılan açıklamalarda 13 Eylül’de parasal duruşun yeniden şekilleneceğinin bildirilmesi, bugün yapılacak olan toplantının öneminin daha da artmasına sebep oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz mesajı vermesi piyasalarda tansiyonu düşürdü.

Merkez’in Türk lirasını destekleyecek bir faiz artışı yapacağına yönelik beklentilerin artması ile dolar kurunda geçen haftanın sonundan itibaren başlayan düşüş hızlandı. Kur dün gün için kaybını %2’ye taşıyarak 6,33’e kadar indi. Saat 08:44 itibarıyla ise 6,3737 liradan işlem görüyor.

Uzmanlar, doların küresel anlamdaki değer kaybının TL’deki değer kazancında etkili olduğunu fakat esas etkinin artan faiz artışı beklentisi olduğunu bildiriliyor. Düşüşün bu şekilde sürmesi halinde kurda 6,10 – 6,30 seviyelerinin görülebileceği öngörülüyor.

Piyasaların genel beklentisi Merkez Bankası’nın 300 – 500 baz puan arasında bir artış yapması.

Faiz artırım beklentisinin 200 ile 800 puan arasında değiştiği görülürken, Merkez’in temkinli davranmayı tercih ederek, daha düşük bir oranda artış yapacağı düşünülüyor. Bazı analistlerin rakamlara dökmese de Merkez’in reel faizleri tekrar pozitif alana çekmek ve piyasalara güven vermek adına, yapılması gereken artışın 1000 baz puan olduğunu değerlendirdiği öğrenildi. Bankacılar, ekonominin kur ve faiz sarmalına girmemesi gerektiğini, faiz artırımının tek başına yeterli olmayacağını belirtiyor.

200 – 250 baz puanlık bir artışın beklentileri karşılamayacağı ve kurda yeni zirvelerin görülebileceği düşünülüyor.

Faiz artış oranları hakkında beklentiler oldukça geniş bir aralıkta. 200 bp öngören de var 800 de… Hal böyle olunca, her puan aralığındaki etkinin piyasaya yansıması ayrı ayrı değerlendiriliyor. Birçok ekonomist 300 bp puan altında bir artışın, kurda kalıcı düşüş sağlayamayacağını ve yeni zirvelerin görüleceğini tahmin ediyor.

Merkez’den faiz artırımı beklemeyen ekonomist neredeyse yok gibi. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye göre; TÜFE beklentilerinin %19-22 bandında geliştiği ortamda, swap piyasasının gösterdiği haftalık repo faizine 500 – 600 baz puanlık bir artırım getirilebilir. Dolar/TL’de son bir ayda görülen oynaklığın ise bugün yapılacak olan toplantının öneminin daha artmasına sebep olduğu savunuldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum