Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kasım Enflasyonu Sonrası 5,20 Liranın Üzerine Çıktı

Dolar kuru, Kasım ayı enflasyon rakamları sonrasında 5,15’in altını gördü. Ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerileme kaydeden TÜFE sonrasında dolar kurundaki gelişmeler şöyle…
Dolar Kasım Enflasyonu Sonrası 5,20 Liranın Üzerine Çıktı

Geçtiğimiz hafta %1,86 oranında değer kaybeden Dolar/TL yeni haftaya 5,18’den başladı. Kasım ayı enflasyon rakamlarını beklerken 5,16 liraya kadar gerileyen kur, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerin ardından önce 5,14’e geriledi, daha sonra yeniden 5,17’ye çıktı. Saat 11:40 ise 5,2045 lira seviyesinde seyrediyor.

Tüketici enflasyonu Kasım ayında %1,44 oranında gerileme kaydetti.

Enflasyon yıllık bazda ise %21,62’ye indi. Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan analistlerin tahminlerine göre yıllık beklenti %21,90 – %23,70, aylık beklenti -%1,20 ve %0,25 aralığındaydı. Piyasaların beklediğinden daha yüksek bir gerileme kaydeden enflasyon sonrası dolar ilk tepki olarak 5,14’e geriledi.

Enflasyon rakamları açıklanmadan hemen önce 5,1615 olan dolar, veriler sonrasında 5,1473’e kadar indi.

Meksa Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede Dolar/TL’de Kasım ayı enflasyon rakamları sonrasında bir geri çekilme olduğunu, aşağı yönlü hareketin devam etmesi için 5,1355’in altıda tutunmamız gerektiği ifade edildi. Eğer bu seviyenin altında kalıcılık sağlanırsa 5,0945 ve 5,0780’e doğru geri çekilmenin devam edeceği, fakat bu seviyenin üzerinde tutunması halinde 5,2025 – 5,2435 – 5,2690 – 5,3100 seviyelerinin test edilebileceği yorumlandı.

Dolar hafta sonu Arjantin’de yapılan G20 Zirvesi’nden gelen haberlerin etkisiyle de küresel anlamda değer kaybetti.

Çin ile ABD’nin küresel piyasaları aylardır meşgul eden ve tedirginlik yaratan ticaret savaşlarında ateşkes yapması, yatırımcıların riskli varlıklara olan talebinin artmasıyla doların değer kaybetmesine sebep oldu. Cumartesi günü Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ithalatında vergi oranlarını yükselmeyeceğini söylediği belirtildi.

Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları gibi riskli varlıklarda artış oldu. NAP Döviz Stratejisti Rodrigo Catril, ticaret ateşkesinin piyasalar için olumlu olduğunu, dolarda güvenli varlık alımlarının azalmasını, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarlarının yükselmesini beklediklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum