Paylaşım

Dolar Karşısında Euro ve Yen’in Durumu Nasıl?


 

Dolar, Euro karşısında 1,10 dolara yakın bir seviyeden işlem görürken, Yemen’in bombalanma gelişmelerinden etkilenen Yen son 1 ayın en yüksek seviyesini gördü. İşte para piyasalarındaki son durum…

ABD’de beklenilenin altında gelişen ekonomik verilerin yatırımcılar üzerinde oluşturduğu etkiler nedeniyle dolar, Euro karşısında Çarşamba günü % 0,4 zayıfladı ve 1,10 dolara yakın bir seviyeden işlem gördü.

ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, geçtiğimiz ay gerilediğini gösteren verinin açıklanması üzerine dolara olan talep azaldı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) geçen hafta faiz oranlarını ve büyüme tahminlerini düşürmesinin ardından, Dolar son 3 yıldan daha da uzun bir süredir gördüğü en büyük düşüşünü sergilemiş oldu.

Dolar Endeksi, Çarşamba günü % 0,1’den az bir gerileme göstererek 1,185.87 puandan ılımlı bir seyir gösteriyor.

Yemen’de yaşanan gerilimli anların Japon yenini etkilediğinden, bir önceki haberimizde bahsetmiştik. Suudi Arabistan ve Yemen cephesinde yaşanan gelişmeler yenin, dolar karşısında son 1 ayda görülen en yüksek seviyeye gelmesini sağladı. Yen, dolar karşısından % 0,7 yükselerek 118,71 yenden işlem gördü. Euro karşısında ise 130.53 yeni gördü.

Japon yeninin yükselişinin devam etmesinin ardından ihracatçı şirketlerde gerileme oldu. Topix endeksi 11 haftanın en büyük kaybını gösterdi ve Japonya hisseleri gerilemeye başladı.

Topix endeksi % 1,5 geriledi ve Tokyo’daki kapanışını 1,568.82 puandan yaptı. Bu rakamlarla 6 Ocak’tan bu yana en büyük düşüşünü sergilemiş oldu. Nikkei 225 Stock Average endeksi ise % 1,4 geriledi ve 19,471.12 puana indi.

DAHA FAZLA EKONOMİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN…

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın