Dolardaki Artış Karşısında En Kırılgan 3 Ülke; Türkiye, Arjantin ve Ukrayna

Fitch Ratings, ABD dolarının güçlenmesi karşısında kırılganlığı artan ülke para birimlerini değerlendirdi. En zayıf üç ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Detaylar şöyle...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD dolarının güçlenmesi karşısında, kırılganlığı artan gelişmekte olan ülke paralarını değerlendirdi. Buna göre dolar karşısında en kırılgan olan üç para birimi; Türkiye, Arjantin ve Ukrayna olarak öne plana çıktı.

Yayınlanan raporda borç hacimleri ve yatırımcı ilgisi baz alınarak seçilen 20 gelişmekte olan ülke değerlendirilerek, para politikasında sıkılaşmanın kamu, bankacılık ve şirketler üzerinde yarattığı kırılganlık gibi faktörler ele alındı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dolardaki artışın bankalar ve şirketler üzerindeki etkilerini ele aldı.

Yayınlanan raporda, dolardaki güçlü seyir karşısında en kırılgan ülkelerin Ukrayna, Arjantin ve Türkiye olduğu belirtildi. Ancak yüksek kredi notuna sahip ülkeler için de risklerin bulunduğu bildirildi. Bunlar arasında dış borçlanma araçlarına bağımlılığı yüksek olan Peru, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan‘ın yer aldığı ifade edildi.

2017 yılında gelişmekte olan piyasalardaki güçlü büyümeyi destekleyen zayıf dolar ve yükselen emtia fiyatlarının etkilerini yitirmeye başladığı ifade edildi.

Fitch tarafından hazırlanan verilerde; gelişmekte olan ülkelerin ihraç ettiği borçlanma araçlarının stokunun geçen 10 yıl içerisinde 5 trilyon dolardan 19,3 trilyon dolara yükseldiği bilgisi verildi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2015 yılının Aralık ayından bu yana faiz artırma döngüsüne girmesiyle doların şaşırtıcı bir şekilde zayıfladığı, fakat ABD Hazine tahvil getirilerinin geçtiğimiz Nisan ayı itibariyle %3’ü geçmesiyle değer kazanmaya başladığı ifade edildi.

Yılbaşından bu yana Türk lirası karşısında %13’e yakın değer kazanan dolar, bugünkü işlemlerde 4,44 liradan işlem görüyor.

Türk lirası, bu hafta başından bu yana dolar karşısında çok sert düşüş yaşadı. Dün 4,5 lirayı aşan kura Merkez Bankası’ndan sözlü müdahale geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve ekonomi bakanları dün öğleden sonra AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelerek, kurdaki yükselişin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri tartıştı.

Gerekli adımların atılacağı bilgisi verilirken, gözler Merkez’in 7 Haziran toplantısına çevrildi. Kurdaki ateşin dönmesi için faiz artırımının gerekli olduğu düşünülürken, uzmanların çoğu Erdoğan’ın bu kararı desteklemediğini ve faiz artırımına gerek duymadığını düşünüyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı