Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul Seçiminin İptaliyle 6,14’ü Gören Dolarda Öngörü Yapmak Zorlaşıyor

YSK, dün akşam İstanbul’da seçimin iptal edildiğini açıkladı. Dolar kuru karar sonrasında 6,14 liranın üzerine çıkarken, uzmanlar orta-uzun vadeli düşünmenin giderek zorlaştığını yorumladı.
İstanbul Seçiminin İptaliyle 6,14’ü Gören Dolarda Öngörü Yapmak Zorlaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul seçiminin iptali edildiğini ve yeni seçimin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacağını duyurdu. Bu gelişme haftalardır devam eden belirsizliğin etkisinin daha da yoğun bir şekilde hissedilmesine neden oldu. Dolar karar sonrasında 6,1496 liraya kadar tırmandı. Bu sabah da bu seviyelere yakın seyrediyor.

Salı gününe 6,11 civarından başlayan Dolar/TL, saat 09:25’te 6,1436’dan işlem görüyor.

AK Parti’nin itirazı üzerine oy çokluğuyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi. Ancak Büyükçekmece ve Maltepe seçimlerinin yenilenmeyeceği bildirilirken, ilçelere yönelik bir karar da alınmadı. YSK kanuna aykırı sandık görevlisi atayan seçim kurumlarına suç duyurusunda bulunurken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası da geri alınacak.

Analistler haftalardır seçim konusunun kapanmasını ve ekonomide reform paketine odaklanmamız gerektiğini yineleyip durdu. Bu süre zarfında dolar, Türk lirası karşısındaki gücünü hep korudu. Ne yazık ki dün akşam saatlerinde açıklanan karar sonrasında tepki daha da sertleşti ve dolar 6,15 liraya kadar yaklaştı. Piyasalar bugün de siyasi partilerin seçime yönelik açıklamalarını izliyor olacak.

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, orta ve uzun vadeli düşünmenin zorlaştığını söyledi.

Piyasaların en istemediği şeyin belirsizlik olduğunu ifade eden Salar, bunu da siyasetin yarattığını ekledi. Son 4-5 yıldır yoğun bir seçim gündemi yaşadığımızı ve tüm ekonomik aktörlerin bu durumdan yorulduğunu dile getirdi.

Siyasetin piyasalar üzerinde baskı yarattığı bir ortamda orta ve uzun vadeli düşünmenin zorlaştığını söyleyen Salar, Türkiye’nin CDS’lerinin 450 puanın üzerinde olduğunu ve bir an önce bu konulara odaklanılması gerektiğini aktardı.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), yeniden seçim ortamına dönülmesinin kaygı verici olduğunu bildirdi.

Derneğin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmak yerine, tekrardan seçim ortamına dönülmesinin kaygı verici olduğu ifade edildi.

Bluebay Asset Management analistlerinden Timothy Ash, YSK kararının Türkiye piyasalarını ve ekonomiyi korunmasız bıraktığını söyleyerek; “AK Parti ekonomi yönetiminin 31 Mart’ta yapılan seçimin ardından çok ihtiyaç duyulan politika normalleşmesi sözünü verdiğini hatırlayın. Şimdi iki ay daha belirsizlik ve makro istikrar için potansiyel riskler olacak” açıklamasında bulundu.

Türk lirası dün de ABD başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına yönelik ek gümrük vergisi açıklaması ile baskı altında kalmıştı. TL ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri de satış baskısı altında kalırken, siyasi belirsizlik ortamı bu gelişmeyi geride bırakmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu