Yatırım yapmaya başla!

Yükselişini Hızla Sürdüren Dolar Kuru 5,30 Liranın Üzerinde

Dolar kuru dün petrol fiyatlarındaki yükselişle başlattığı çıkışını sürdürdü ve bugün 5,30 liranın üzerine tırmandı. İşte detaylar;
Yükselişini Hızla Sürdüren Dolar Kuru 5,30 Liranın Üzerinde

Dolar kuru 4 ayın en düşük seviyesini 5,14 lira ile kaydettikten sonra küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak 5,30 liranın üzerine tırmandı. Dün Kasım ayı enflasyon rakamlarında görülen düşüşün tadını çıkaramadan, küresel piyasalarda yükselen petrol fiyatları ile tırmanışa geçti. Bugün ise 5,33 liranın üzerini kaydetti.

Dolar kuru TSİ 13:05 sularında yükselişini 5,3337 liraya taşıdı ve yüzde 1,20’ye yakın bir çıkış kaydetti.

Dolar Kuru 5,3337 LiradaKüresel piyasalarda doların güç kaybetmesine karşılık, Türk lirasındaki değer kayıplarının artması kuru yeniden 5,35 liraya yaklaştırdı. Öğle saatlerine 5,33 lira seviyelerinden giriş yapan dolar kuru, yüzde 1,20’ye yakın bir yükseliş eğilimi kaydediyor. Şu dakikalarda yüzde 1,06 oranında yukarı yönle birlikte 5,3119 liradan alıcı buluyor.

Dün günü 5,2522 liradan kapatan dolar kuru, Aralık ayının ilk işlem gününe 5,1867 liradan başlamıştı. Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 5,1490 liraya gerileyen kur, hemen ardından hızlı bir yükseliş eğilimi gösterdi. Yükselişin iki önemli nedeni dile getiriliyor ve bugün beklentilerin güçlenmesiyle yukarı yönlü eğilim devam ediyor.

Enflasyonda görülen düşüş sonrasında TCMB’nin faiz indirimi yapacağına yönelik yorumların artması, kurun yükselişindeki ilk neden oldu.

TCMB Faiz İndirimi Söylentileri ArttıTÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı TÜFE ve ÜFE rakamları sonrasında uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda, Merkez Bankası’nın faizlerde indirime gidebileceği beklentileri dikkat çekti. Buna bağlı olarak açıklamanın hemen ardından kurda hızlı bir yükseliş eğilimi başladı ve 5,2843 liraya kadar tırmandı. TCMB’nin Aralık PPK toplantısında faiz indirimine gidebileceği konuşulmaya devam ediliyor.

Dolar kurunun yükselişindeki bir diğer etken ise petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş oldu. OPEC üyelerinin, üretimde kısıntıya gidilmesi konusunda anlaştıklarına yönelik haberlerin gelmesiyle birlikte Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan Türkiye’nin artan petrol fiyatları yüzünden zor duruma gireceği yorumları yapıldı. Dolayısıyla Türk lirası hızla değer kaybetti.

Dolar ise ABD Hazine tahvil faizlerindeki düşüşün etkisiyle G-10 paralarının tamamı karşısında gerileme kaydetti.

Dolar G-10 Paraları Karşısında DüştüDün G-20 zirvesinde ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında anlaşmaya varıldığı haberleri ile gerileyen dolar kuru, bugün düşüşünü sürdürüyor. ABD getiri eğrisinin yataylaşması, 10 yıllıkların faizinin ardından dördüncü günlük düşüşünü gerçekleştirerek 200 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemesi ile dolardaki kayıplar derinleşti.

Commerzbank analistleri ise dolar kurunun 2019 yılı sonunda 6,50 lira değil, 5,75 lira seviyesinde olacağını tahmin etti.

Commerzbank 2019 Yıl Sonu Dolar/TL Tahmini 5,75 LiraCommerzbank tarafından hazırlanan bilgi notunda, dolar kuru beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiği ve TCMB’nin yeni bir faiz artırımı yapmayacağından bahsedildi. Beklenenden daha iyi gelen Kasım ayı enflasyon verisi sonrasında TCMB politikalarına ve dolar/TL beklentilerine ilişkin tahminlerini revize ettiklerini açıkladılar.

Commerzbank, tüm yatırımcıların yüzde 21 olan mevcut çekirdek enflasyon oranunun hala mutlak verilerine göre yüksek olduğu ve TL’den gelen enflasyon geçiş baskısının hala yüzde 40 seviyesinde bulunduğunu bildirdi. Yalnızca para politikasının doğru yönetimiyle birlikte TCMB’nin ekonomiyi ve döviz kurunu yumuşatabileceği de notta belirtildi. Orta vadede, Türkiye’nin temel sorunlarının çözülmesinin uzun zaman alacağı ve TL’nin zayıflayabileceği görüşü de hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum