Paylaşım

Dolar Haftanın Son İşlem Gününde 3,87’ye Yükseldi


 

Bu hafta içi 3,84'e kadar gerileyen dolar kuru, Cuma gününde yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 3,87'nin üzerini test etti. Kurdaki son gelişmeler haberimizde...

ABD’de görülen Reza Zarrab davasındaki gelişmeler ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 14 Aralık’ta yapacağı toplantıdan faiz artışı beklentisi doları haftanın başından bu yana aşağı çekmişti. Düşük seviyelerden ilerleyen kur dün yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Haftanın son işlem gününde dolar geriledi, dolar 3,87’nin üzerini test etti.

Dolar/TL bu sabah saat 08:44 civarında 3,8710 seviyesine çıktı. Aynı dakikalarda Euro/TLL 4,55, Sterlin/TL ise 5,23 seviyesinden işlem gördü. Dolar bu hafta içi Merkez Bankası’nın faiz artışı beklentisiyle 3,84 civarına kadar indikten sonra hareketlenerek dün 3,85 seviyesine çıkmıştı.

Dolar kurundaki düşüşün son bulmasında, doların küresel olarak değer kazanmasının etkisi oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,1 artışla beş gündür üst üste yükselmiş oldu. Endeks 29 Eylül’den bu yana en iyi haftalık performansını göstermiş oldu. ABD vergi indirimi tasarısı konusunda piyasada doğan iyimserlik doların küresel anlamda değer kazanmasını sağladı. Öte yandan analistlerin katıldığı anket sonuçlarına baktığımızda, doların küresel olarak uzun vadede gücünü kaybedeceği düşünülüyor. Son 14 yılın en kötü performansını yaşayan doların, 1 trilyon dolarlık bir bütçe açıcığına sebebiyet vermesi beklenen vergi reformundan da etkileneceği beklenen olasılıklar arasında yer alıyor.

Vergi indirimi altyapı planının önümüzdeki ay açıklanacağının söylenmesi de doların seyrini etkiledi.

Bugün ABD Kasım ayı işsizlik rakamları piyasaların odağında olacak. İşsizlik maaşı başvuruları beklenenden daha iyi gelmişti. Eğer işsizlik verileri de piyasa beklentisinin altında kalırsa dolar/TL’nin geri çekilebileceği tahmin ediliyor. Dolar söz konusu verileri beklerken, G-10 ülke para birimlerinin hepsinin karşısında yükseldi.

FX Prime baş analisti Hiroshi Yanagisawa; Brexit görüşmelerine yönelik azalan endişeler ve hisse senetlerindeki artışın risk algısında iyileşme belirtisi olarak görülürken, Donald Trump’ın vergi reformu altyapısını açıklamasının, dolar üzerinde pozitif etki yaratacağını öngörüyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın