Yatırım yapmaya başla!

Dolar Fiyatlarında Yeni Zirve Beklentisi Yükseliyor

Dolar Fiyatlarında Yeni Zirve Beklentisi Yükseliyor

Dün FED‘in en güçlü üç isminin yaptığı konuşmada faiz artırımı için Aralık ayını işaret eden değerlendirmeler yapıldı. FED Başkanı Janet Yellen, Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve New York FED Başkanı William Dudley’in açıklamalarının ardından dolar, Ağustos ayının en yükseğine çıktı.

FED Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini, ekonomik verilerin güçlü fiyatları ve büyümeyi işaret etmesi durumunda Aralık’ta faiz artırımına gidilmesini yüksek bir ihtimal olarak yorumladı. New York FED Başkanı William Dudley de alınacak kararların verilere bağlı olduğunu ifade ederken, Başkan Yardımcısı Stanley Fischer konuşmasında faiz artırımının zamanına yönelik herhangi bir yorumda bulunmadı.

Kıdemli ekonomistlerden Mark Vitner, Yellen’in konuşmaları için şu değerlendirmeyi yaptı; “Bu hafta bakacağımız veriler içinde olan istihdam güçlü çıktığı ve işsizlik daha da düştüğü sürece, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığı oldukça yüksek. Yellen, Aralık ayında FED’in seçeneklerini açık tutmaya çalışıyor,” dedi.

Dolar hem bu açıklamalardan hem de Avrupa ve Japonya bankalarının parasal genişlemeyi sürdüreceği varsayımları ile birçok önemli para birimi karşısında değer kazandı. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki durumunu inceleyen Bloomberg Dolar Spot Endeksi‘nde fazla bir değişiklik olmadı ve 1,219.81 puanda kaldı. Avustralya doları ABD doları karşısında 71,47 sent seviyesinden alıcı buldu.

Yellen’in faiz artırımı için Aralık ayının işaretlerini vermesinin doları desteklediğini belirten New York’taki Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ Ltd. ekonomistlerinden Naohiro Nomoto; “Dolar piyasaların gelen verileri de dikkate alarak faiz artırımına göre fiyatlanması ve getirilerin artmasıyla, kademeli olarak satın alınıyor. FED yetkilileri harekete geçmeye hazırlanıyorlar gibi görünüyor,” dedi.

Öte yandan dolardaki yükselişi yorumlayan Deutsche Bank, dolarda zirve beklentisi için çok erken olduğunu bildirdi. Faiz beklentileri ile yükselişe geçen doların yavaşlayan bir hızda yukarı yönde hareket ettiğini söyleyen Deutsche Bank’tan Alan Ruskin; doların Euro karşısında geçen yıl %14, bu yıl ise sadece %10 değer kazandığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum