Paylaşım

Dolarda Fitch Ratings Etkisi Sürüyor!


 

Fitch Ratings Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu ve not görünümünü açıkladı. Fitch açıklamalarını takip eden dolar, haftaya dalgalı başladı. Detaylar haberimizde...

Geçtiğimiz Cuma piyasalar, nefeslerini tutup Fitch Ratings’in Türkiye için vereceği kredi notuna odaklanmıştı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB+”, not görünümünü ise “durağan” olarak teyit etti. Bu açıklamaların ardından dalgalı bir seyir izleyen dolar yeni haftaya 3,52-3,53 bandından başladı.

Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişikliğe gitmemesi üzerinde, dolar/TL kuru haftaya Cuma günkü kapanış seviyesinden başladı.

Bankalararası piyasalarda dolar şu dakikalarda 3,53-3,54 bandından işlem görüyor. Analistler teknik açıdan 3,5240 seviyesinin destek konumu olduğunu belirtiyor. 3,5440 ve 3,5650 seviyeleri ise direnç konumu olarak değerlendiriliyor.

Fitch, Cuma günkü yaptığı açıklamada Türkiye’de yapısal göstergelerinin, eş değer ülkelere göre daha üstün durumda olduğunu belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin uzun vadeli uluslararası para cinsinden kredi notunu “BB+” olarak teyit ederken, uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu ise “BBB-“ seviyesinde bıraktı. Bu açıklamalar piyasaların beklentileri doğrultusunda geldi. Görünümün durağan olarak bırakıldığı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunun yüksek dış finansal zayıflıklar ile mali kararlılığın ve büyümenin bir dengesi olduğu belirtildi.

ABD doları, Başkan Trump endişeleriyle birlikte yen karşısında beş haftanın en düşük seviyesine indi.

Rusya ile ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyalarında bir ilişki halinde olmasına yönelik başlatılan soruşturma genişliyor. Trump cephesinde yaşanan bu gelişme, ekonomiden uzaklaşacağı yönünde oluşan endişelerin etkisiyle doların zayıflamasına neden oldu. Dolar yen karşısında beş haftanın en düşüğünü gördü. Dolar/yen paritesi 111.15 seviyesinden işlem görürken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1,161.53 oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın