Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED’in Temmuz Toplantısı Sonrası Düşüşe Geçti

Dolar FED’in Temmuz Toplantısı Sonrası Düşüşe Geçti

Haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, dün akşam saatlerinde sonuçlandı. Yaklaşık iki gün süren toplantıda yetkililer, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttuklarını kamuoyuna açıkladılar. Ayrıca yetkililer yaptıkları açıklamalarda, ekonomiye yönelik yakın vadeli risklerin azaldığını ve ekonomik verilerde iyileşmelerin görüldüğünü dile getirdiler. FED’in Temmuz ayı toplantısıyla ilgili olarak detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

FOMC yetkililerinin, faizleri sabit tutmasının ardından dolar piyasasında oldukça hareketli saatler yaşanmaya başladı. Yetkililerin önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirecekleri toplantılar için kademeli faiz artırımı vurgusunu tekrarlamaları üzerine dolar, küresel çapta değer kayıpları yaşamaya başladı. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 0,3 oranında değer kaybetti. Hatırlanacağı üzere endeks geçen iki günün toplamında yüzde 0,4 oranında gerilemişti.

Dolar yen karşısında haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 0,6 oranında değer kaybetti ve Tokyo saati ile 12.47’de 104,78 seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere dolar, yen karşısında geçen günkü işlemlerde yüzde 0,7 oranında değer kazanmayı başarmıştı. Böylelikle USD/JPY paritesi için volatilite göstergesi yüzde 50’nin üzerine kadar tırmandı. 2008 yılında yaşanan küresel mali krizden bu yana en yüksek seviyeye ilk kez ulaşılıyor.

“Geniş tabanlı bir dolar zayıflığı görülüyor”

Tokyo’da Daiwa Securities Co. Baş Döviz Stratejisti Yuji Kameoka, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Kameoka yaptığı değerlendirmede, bugünkü işlemlerde geniş tabanlı bir dolar zayıflığı görüldüğünü söyledi. Açıklamalarının devamında ise Kameoka, FED’in ekonomide bazı iyileşmelerin olduğunu işaret etmesine rağmen Eylül ayında bir faiz arıtırımının halen belli olmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum