Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED ve Merkez Bankası Kararları Öncesi Düşüyor

Çarşamba günü açıklanacak olan FED kararları ve merkez bankaları tarafından yayınlanacak olan büyüme verileri öncesinde dolar zayıfladı. Yeni haftaya 3,53 seviyesinden başlayan dolar/TL kurunda son durum şöyle...
Dolar FED ve Merkez Bankası Kararları Öncesi Düşüyor

Dolar yeni haftaya düşüşle başladı. Geçen haftanın başından beri devam eden Katar krizi, doların istikrarsız bir tablo çizmesine neden oldu. Bunun yanında geçtiğimiz hafta oldukça yoğun bir gündem vardı. Perşembe günü yapılan İngiltere seçimleri, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz beklentisine yönelik toplantısı dolar başta olmak üzere piyasalar üzerinde etken oldu. Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan dolar, Pazartesi gününü hafif düşüşle açtı. Yeni haftaya ekside başlayan kur %0,14 düşüşle 3,53 seviyesinden işlem görüyor.

Öte yandan bu haftanın gündemi de bir hayli yoğun. FED Çarşamba günü faiz kararlarını açıklayacak. Yapılan anketlerin çoğunda, ekonomistler bu yıl içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidileceğini öngörüyor. Haftanın diğer günlerinde ise; İngiltere Merkez Bankası (BOE), İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikası toplantılarını yapacaklar. Bu toplantıların da dolar üzerinde etki yaratacağı tahmin ediliyor.

Nomura Singapur Ltd. Döviz stratejisti Peter Dragicevich; FED’in bu hafta yapacağı toplantıdan en azından bir kez daha faiz artırım kararı beklediğini, ancak Eylül ayı için herhangi bir ipucu verileceğini düşünmediğini belirtti. Dragicevich, doların bu hafta bir miktar yükseleceğini ancak bunun çok uzun sürmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’nin birinci çeyrek büyüme verilerini açıklayacak. 17 analistin katıldığı bir ankete göre büyümenin %3,5 civarında gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Haftanın ilk günü piyasaların takip ettiği bir diğer durum ise merkez bankası tarafından yapılacak açıklamalar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Nisan ayı cari işlemler verilerini açıklayacak.

Piyasalar Büyüme Verilerine Odaklandı!

Küresel piyasalar bu hafta büyüme verilerine odaklandı. FED’in yapacağı faiz kararı ve ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının birinci çeyrek büyüme verileri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz haftanın son gününde; Dow Jones endeksi %0,42 yükseliş gerçekleştirirken, S&P 500 endeksi %0,08, Nasdaq Teknoloji endeksi %1,80 oranında gerileme gösterdi.

Geçtiğimiz hafta piyasalardaki düşüş üzerinde eski FBI direktörü James Comey’in senatoda verdiği ifade de etken olmuştu. Donald Trump’ın başa geçmesiyle hakkında soruşturma başlayan Comey’in davasında, Salı günü de ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Senato İstihbarat Komitesi’ndeki soruları yanıtlandıracak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum