Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Tutanakları Öncesi Yeniden 3.70 Seviyesinde

Haftaya yükselişle başlayan dolar dün 3.67 seviyesine kadar inmişti. Bu akşam açıklanacak olan FED tutanakları öncesinde ise tekrar 3.70'i gördü.
Dolar FED Tutanakları Öncesi Yeniden 3.70 Seviyesinde

Dolar/TL ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize gerilimiyle haftaya yükselişle başlamış ve 3.73 seviyesine kadar çıkmıştı. Kur dün daha sakin bir seyir izledi ve 3.67’ye kadar geriledi. Özellikle öğleden sonra yaşadığı düşüşle birlikte 3.6620 seviyesine kadar inip, günü 3.6730’dan tamamladı.

Dolar, FED tutanakları öncesinde düşüşüne ara verdi ve yeniden 3.70 seviyesine çıktı.

Vize krizinin kur üzerindeki etkilerini değerlendiren analistler, yumuşamanın devam etmesi halinde Türk lirasının toparlanacağını belirtiyor. Teknik açıdan değerlendirildiğinde, kurun 3.67 seviyesinin altına inmesi halinde 3.65’in gündeme geleceği söyleniyor. Bugün yurt içinde cari veri dengesi, yurt dışında ise akşam saatlerinde açıklanacak olan FED Eylül ayı toplantı tutanakları takip ediliyor olacak.

HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy, 25 baz puanlık bir faiz artışının neredeyse tamamen fiyatlanmış durumda olduğunu belirtti.

FED tutanaklarının Dolar/TL’yi çok fazla etkilemeyeceği düşünülürken, asıl faktörün ABD Başkanı Donald Trump tarafından hazırlanan vergi indirim paketi olduğu düşünülüyor.

Societe Generale yatırımcılara, dolar karşısında Türk lirasında kısa pozisyon tavsiyesinde bulundu.

Ünlü banka Societe Generale, dolar kurunun %20 civarında daha yükselmesinin imkansız olmadığını ifade etti. Bankanın analistlerinden Jason Dawand ve Oliver Korber, Türk lirasının 3 aylık beklenen volatilitesinin 16-20 bölgesini görebileceğini ifade etti.

HSBC tarafından hazırlanan raporda; Türk varlıklarının ucuz olmasına rağmen alımlar için henüz erken olduğu bilgisine yer verildi.

John Lomax ve Kishore Muktinutalapati gibi analistler tarafından hazırlanan raporda; Türkiye’nin Eylül ayı başından beri gelişen piyasaların altında performans sergilediği, buna karşın da alım için çok erken olduğu bildirildi. Ayrıca Türkiye’ye ilişkin “ağırlığı azalt” vurgusu yapıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum