Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Sonrası 8,40’a Gerileyen Dolar Yönünü Yeniden Yukarı Çevirdi

FED’in vaka artışının ekonomide yarattığı endişeleri dile getirmesi ve tahvil alımının sürmesini bildirmesiyle düşen dolar, tekrardan yükselişe geçti.
FED Sonrası 8,40’a Gerileyen Dolar Yönünü Yeniden Yukarı Çevirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü küresel piyasaların takip ettiği en önemli konu Amerika Merkez Bankası (FED) aylık toplantısında alınan kararlar oldu. Toplantıya dair yayımlanan basın bildirisinde, Federal Rezerv’in pandemi süresince ABD ekonomisini desteklemek için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylendi.

Böylelikle fiyat ve finans istikrarının yanında, istihdamın da teşvik edileceği kaydedildi. Salgının hem Amerika hem de dünya ekonomisini her açıdan muazzam bir zorluğa ittiği aktarıldı.

Ekonominin gidişatının büyük ölçüde Covid-19 salgınına bağlı olduğu, yakın zamanda yaşanan sağlık krizinin ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı kurmaya devam ettiği bildirildi.

Şu an dünya genelinde rapor edilen toplam vaka sayısı 49 milyonu geçti. ABD’de ise bu sayı 10 milyona dayanmış durumda.

FED Kasım toplantısında federal fonlama faiz oranlarını değiştirmezken, tahvil alımlarının devam edeceğini bildirdi.

FED Başkanı Jerome Powell KonuşmasıFED Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında, son zamanlarda hızla artan vakaların kaygı verici olduğunu söyledi. Ülkede 3 Kasım’da yapılan seçimin sonuçları henüz netleşmedi. Bu konuda yöneltilen soruyu ise net bir dille geri çevirerek, seçimlerin odak noktaları olmadığını söyledi.

Banka federal fonlama faiz oranında değişiklik yapmadı ve %0 – 0,25 bandında bıraktı. FED, eylül toplantısında da 2023 yılına kadar faiz oranlarının sabit tutulacağının sinyalini vermişti.

Tahvil alımlarının aynı hızda devam edeceğini söyleyen Powell, enerji fiyatlarındaki düşüklüğün ve zayıflayan talebin enflasyonu aşağıda tuttuğunu dile getirdi.

Ekonomide toparlanma olsa da hala pandemi öncesi seviyenin altında olduğunu ifade eden Powell, insanların kendini güvende hissedene kadar tam anlamıyla toparlanmanın gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekledi. Tahvil alım programlarının ekonomiye destek verdiğini belirterek, yapılan desteklerin hanehalkı harcamalarında da dipten dönüş sağladığını sözlerine ekledi.

FED’in ekonomiye dair endişece verici açıklamalarının ardından sert gerileyen dolar, ABD başkanlık seçimlerini izliyor.
Dolar Kurunda Dalgalanma
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar, Türk lirası karşısında Salı günü 8,54 ile tarihi rekorunu kırdı. Devam eden iki günde pozitif bölgede kalarak, sakin bir performans izledi. Ancak Perşembe günü kapanışa doğru düşüşe geçti. 8,41’den kapanan dolar, FED sonrasında 8,40’a kadar indi. TSİ 10:00’da %0,45 artıda 8,45 liradan işlem görüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi, dün 2018 yılının Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye indi. Trump ve Biden arasındaki çekişmeye dair gelişmelerin takip edilmesiyle hafif yükseldi.

Son duruma göre Demokrat Joe Biden seçimi önde götürüyor. Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, iki kez oy sayımının durdurulmasını istese de bu talebi kabul görmedi.

Analistler dolar kurunda 8,38 – 8,41 bandının kritik seviyeler olduğunu belirtiyor. Cuma günü seçimlerin yanında ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları da piyasaların radarında olacak. Teknik olarak kurda 8,38 – 8,41 aralığı destek, 8,47 – 8,49 aralığı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%