Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Sonrası 4,15 Lira Seviyesinde

FED'in Mart ayı toplantı tutanaklarında esas konu ticaret savaşı ve gümrük tarifesinin ekonomiye etkisi oldu. Dolar, FED sonrasında güne 4,13'ten başladı.
Dolar FED Sonrası 4,15 Lira Seviyesinde

Dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası (FED) Mart ayı toplantı tutanaklarını yayınladı. Toplantının en önemli konusu Başkan Trump’ın Çin mallarına getireceği ek gümrük vergisi oldu. Olası bir ticaret savaşının yarattığı endişeler, gümrük tarifelerinin fiyatlar üzerinde oluşturacağı tek seferlik desteği arka planda bırakıyor. Dolar FED sonrası 4,13 liradan güne başladı.

Dolar bu sabah işlemlere 4,13 seviyesinden başladı. Saat 09:00 itibariyle ise 4,15’te seyrediyor.

Dolar kuru dün 4,19 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Trump’ın Twitter hesabından verdiği Rusya mesajından sonra tüm piyasalarda dalgalanmalar yaşandı. Döviz kurlarının hepsi rekor kırarken, altın ve petrolden de yeni zirveler geldi. Buna karşın Borsa İstanbul’da sert düşüşler görüldü.

Euro/TL güne 5,11 seviyesinden başladı, şu dakikalarda ise 5,14’e doğru yukarı yönde hareket ediyor.

Hafta başından bu yana süren Suriye gerginliği ile artan jeopolitik riskler Türk lirasındaki değer kayıplarını da hızlandırdı. Rusya ve ABD hiç kuşkusuz dünyanın en güçlü ülkelerinden ikisi. Suriye konusunda bu iki ülkenin karşı karşıya kalması, geçtiğimiz hafta yaşanan ticaret savaşı endişesini de gölgede bıraktı. Trump’ın “Rusya hazır ol, füzeler geliyor” mesajı ile gerçek bir savaşın çıkacağı endişesi piyasalarda etkisini gösterdi.

Borsada sert satışların yaşandığı gün, yatırımcılar altına ve tahvillere yöneldi. Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün akşam saatlerinde durumun endişe verici olduğunu, sağduyunun galip gelmesini umduklarını ve ilişkilerini geliştirmeyi hedefledikleri yabancı yatırımcıların Rusya’nın uluslararası hukuktan doğan tüm yükümlülüklere saygı duyduklarını söyledi.

FED yetkilileri ticaret savaşının olumsuz etkisine rağmen kademeli faiz artışının gerektiğini belirtti.

21 Mart tarihinde yapılan toplantının tutanaklarında, FED’in önümüzdeki birkaç yıl için faiz artırımı çizgisinin, önceki beklentilerden görece daha hızlı olabileceği bildirildi. Önemli miktarda mali büyümenin görüldüğü belirtilirken, yetkililerin büyük kısmı enflasyon beklentilerine güvendiklerini ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde enflasyonun yükseleceğini söyledi.

Çelik ve alüminyum ek gümrük vergilerinin ekonomik büyümeye çok fazla etkisi olmayacağı belirtildi.

Birinci çeyrek büyümesindeki gevşekliğin geçici olmasını bekledikleri aktarılırken, Trump’ın ek metal vergisinin ekonomiye çok da fazla katkısı olmadığı söylendi. Mineeapolis FED Araştırma Birimi direktörü Mark Wright, gümrük tarifelerinin şu ana kadar politikalarını etkileyecek kadar büyük bir değişikliğe neden olup olmayacağının netlik kazanmadığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum