Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Kararı Sonrası 3,53’e Düştü

ABD Merkez Bankası, Temmuz toplantısında alınan kararları açıkladı. Faiz oranları değiştirilmezken, Dolar FED sonrası düşüşe geçti. İşte detaylar...
Dolar FED Kararı Sonrası 3,53’e Düştü

FED Salı ve Çarşamba olmak üzere iki gündür devam eden para politikası toplantı sonuçlarını açıkladı. Dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada gösterge faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadığı bildirildi. 9 Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyesi, faiz oranını %1,00-1.25 aralığında tutma kararı aldı. Dolar ise FED sonrasında düşüşe geçti.

4,5 trilyon dolarlık bilançonun küçültmesine yönelik “göreceli yakın bir zamanda” ifadesi kullanılarak, Eylül ayı işaret edildi.

FED yetkililerinin kullandığı bu ifade, bilanço daraltmada ne zaman harekete geçileceğini Eylül ayında yapılacak olan toplantıda duyuracağı anlamına geliyor. Bu toplantı sonrasında bilanço küçültmede daha önce kullanılan ifadelerin değiştiğini görmekteyiz. “Bu yıl” yerine kullanılan “görece yakında” ifadesi, başlama zamanının daha erken bir tarihte olabileceği sinyallerini veriyor.

FOMC toplantı sonrası açıklamalarda; ekonomik görünümde kısa vadeli risklerin dengelendiği bildirildi.

Ayrıca hanehalkı harcamaları ve işletmelerin sabit yatırımlarının genişlemeye devam ettiği bildirildi. FED yetkilileri, Aralık 2015 yani acil para politikasını kaldırmaya başladıklarından bu yana 4 kez faiz yükseltti.

Enflasyonda zayıf dönemin devam ettiği bildirilirken, %2 hedefinin altında kaldığı ifade edildi.

Yıllık bazda genel enflasyon ile gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon düşüş yaşadı. Belirlenen hedef olan %2’nin de altında geldi. ABD işsizlik oranı ise geçtiğimiz ay %4,4 civarında gerçekleşti.

Dolar/TL FED açıklamaları sonrası düşüşe geçti. Dün akşam saatlerinde 3,55’ten gerilemeye başlayan kur, an itibariyle 3,53 seviyesinde indi.

Dolar önceki gün FED kararlarını beklerken 3,57 seviyesine çıkmıştı. Gün içerisinde gel gitler yaşayan kur FED sonrası 3,55’e kadar indi. Yeni güne ise 3,53 bandından başladı. Analistler, FED’in bilanço küçültme tarihi konusunda net konuşmamasının, dolara olumsuz yansıdığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum