Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Sonrası 1 Haftanın En Düşük Seviyesine İndi

Dolar FED toplantısından Aralık ayında faiz artışı sinyallerinin alınmasıyla bir haftanın en düşüğüne indi. Kur güne 3.63 civarından başladı.
Dolar FED Sonrası 1 Haftanın En Düşük Seviyesine İndi

Dolar ABD ile Türkiye arasında, karşılıklı şekilde vize başvurularının askıya alınmasından sonra sıçrama yapmıştı. Dün ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayı toplantı tutanaklarını beklerken 3.70 seviyesine kadar geriledi. Akşam saatlerinde açıklanan FED tutanaklarının ardından düşüşe geçen Dolar/TL yeni güne 3.63 bandından başladı.

Yatırımcılar FED tutanaklarını değerlendirirken, dolar vize krizi öncesindeki seviyesine geri döndü.

Bu kayıpla birlikte bir haftanın en düşük seviyesine inen kur saat 10:00 itibariyle 3.64 bandından işlem görüyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)’nin 19-20 Eylül tarihlerinde yaptığı toplantı tutanaklarına göre; FED yetkililerinin çoğunluğu enflasyonun uzun süre düşük kalacağından tedirginlik duyuyor. Faiz artışı konusunda da fikir ayrılıklarının olduğunu görmekteyiz. Bazı yetkililer enflasyon yükselene kadar faiz artışının ertelenmesi gerektiğini söylerken, bazıları yıl sonuna kadar mutlaka bir artış yapılması gerektiğini düşünüyor.

Toplantıda 4,5 triyon dolarlık bilançonun yakın zamanda küçültülmeye başlanacağı bildirildi.

FED Eylül ayı toplantı tutanaklarından faiz artışının düşük enflasyona rağmen Aralık ayında yapılacağının işareti verildi. Birçok FED yetkilisi ekonominin iyiye gittiği yönünde ortak fikre sahipler. Ayrıca, önümüzdeki aylarda fiyatların yükselmesinde, ABD’de üst üste yaşanan kasırgaların etkisi olacağı düşünülüyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba gününü %0.3 oranında kayıpla tamamladı.

Yeni güne başlarken çok fazla değişiklik görülmedi. Dolar dün G-10 paralarının hemen hepsi karşısında değer kaybetti. Tokyo, Mizuho Bank başekonomisti Daisuke Karakama, enflasyonun yükselmemesi ve tahvil getiri eğrisinin yataylaşması sebebiyle, aktif olarak dolar almanın güç olduğunu söyledi. Yatırımcıların agresif bir şekilde dolar almak yerine FED’e yeni başkan seçilmesine odaklandığını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın ise Stanford Üniversitesi’nden ekonomist John Taylor’u aday olarak göstermesi gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum