Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED Öncesi Güne 6,17’den Başladı

Dolar, bu akşam açıklanacak olan FED toplantı detayları öncesi güne 6,17'den başladı. Piyasalar FED'den 25 baz puanlık faiz artışı bekliyor.
Dolar FED Öncesi Güne 6,17’den Başladı

Bu akşam açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) politika toplantısı kararları, piyasaların yakından takip ettiği en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor. Analistlerin çoğu FED’den 25 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak olan karar öncesi dolar güne 6,17’den, Euro 7,26’dan başladı.

Rahip Brunson’ın serbest bırakılma ihtimali ile gerileyen dolar, dün gün içerisinde 6,07 – 6,16 arasında dalgalandı.

Pazartesi akşam ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ekim ayında mahkemesi yapılacak olan rahip Brunson içi serbest bırakılma ihtimalinin olduğunu söyledi. Pompeo’nun bu sözleri piyasalara olumlu yansıdı. Dolar açıklama sonrası 6,05’e kadar gerilerken, dün sabah da açılışı düşük seviyeden yapmış ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izlemişti. Ancak, akşam saatlerinde Arjantin Merkez Bankası Başkanı’nın istifa ettiği haberinden sonra %1’inden fazla artış kaydederek 6,22’ye çıktı. FED kararının açıklanacağı güne 6,17’den başlayan kur, saat 08:27’de 6,1655 liradan işlem görüyor.

Ekonomistlerin tahminlerine göre FED bu akşam 25 baz puanlık faiz artışı yapacak.

18 – 20 Eylül arasında yapılan ankette, FED’in gösterge faiz için hedef aralığının üst sınırının 2019 yılının Haziran ayından %3’e ulaşmasının, yılın üçüncü faiz artırımının beklendiği dördüncü çeyreğe kadar da burada kalmasının öngörüldüğü sonucu çıktı.

Ekonomistlerin politika faizi için hedef aralığı şu an %1,75 – 2,00 seviyesinde. Amherst Pierpont Securities LLC vaş ekonomisti Stephen Stanley; “FOMC’taki üyelerin çoğu, nötr faiz oranına ulaşılması gerektiği konusunda oldukça açık bir strateji ortaya koydu ve muhtemelen bu seviyeye ne kadar çabuk ulaşılırsa o kadar iyi olacak” şeklinde görüş bildirdi.

Hiçbir ekonomist FED’in faiz oranlarının 2019 yılının Haziran ayına kadar %3’ün üzerine çıkmasını öngörmüyor.

Güçlenmekte olan enflasyon, ABD işgücü piyasasında sıkılaşma, vergi indirimleri, artan kamu harcamalarından kaynaklanan teşvik, Çin ile süren ticaret savaşları ve gelişen ülke piyasalarındaki sorunlardan dolayı FED yetkililerinin endişe içerisinde olduğu belirtiliyor.

2020 yılında ekonomide bir yavaşlama olması tahmin edilirken, FED’in 2018 yılı için büyüme tahmini %2,9, 2020 yışında %2 olarak paylaşılıyor. FOMC’nin para politikasına yönelik risklerin “hemen hemen dengeli” olduğu yorumu yapılırken, anket katılımcılarının %16’sının risklerin aşağı yönlü olduğu görüşüne sahip. Çoğunluk ise FED’in %3 hedefine ulaşamaması halinde, enflasyona daha agresif bir tepki verilmesini beklemiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum