Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru FED Öncesi 3,84’te Seyrediyor

Dolar bu akşam açıklanacak olan FED kararları öncesi 3,84 seviyesine indi. Piyasalar yarın da TCMB faiz kararını bekliyor olacak.
Dolar Kuru FED Öncesi 3,84’te Seyrediyor

Dolar/TL son günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışı beklentisiyle gerileme evresine girmişti. Bu akşam FED’in, yarın ise TSMB’nin faiz kararlarını bekleyen dolar güne 3,84 bandından başladı.

ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı, bu akşam Türkiye saatiyle 22:00’de açıklanacak.

Uzmanlar FED’in vereceği kararın doların hareketi için belirleyici olacağını belirtiyor. Piyasaların beklentisi ise en az 25 baz puanlık bir faiz artışı olması. Hatta buna kesin gözüyle bakılıyor. 2018 yılı için dotplot olarak bilinen faiz artışı tahminlerinin 3’ten 4’e çıkarılması konusunda alınacak kararın ise daha önemli olduğunun altı çiziliyor.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy, faiz artış tahminlerinin yükseltilmesinin doları pozitif etkileyeceğini öngörüyor.

Aksoy’a göre eğer faiz artış tahminleri düşürülürse dolar bu durumdan olumsuz yönde etkilenecek. Tahminlerin artması ise olumlu etki oluşturacak. Aksoy, vergi indirim paketinin geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’ndan geçmesine ilişkin, böylesi bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahminlerinin aşağı yönde olmayacağını ifade etti.

Bu akşam açıklanacak olan FED kararlarının hemen ardından, Başkan Janet Yellen’in düzenleyeceği basın toplantısında geleceğe yönelik sinyallerin alınması bekleniyor.

Perşembe günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaların ana gündem maddesi olacak.

Genel olarak fikir ayrılıkları bulunsa da faiz artışı yönündeki beklenti daha yüksek. Dolar Merkez’den gelecek açıklamaları beklerken düşüşe geçti. Dün 3,82’ye kadar gerileyen dolar, bugün biraz ivmelendi. Piyasaların genel beklentisi Merkez’in liradaki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak, GLP faizinde artış yapacağı yönünde. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, en kötü senaryoda 3,91’deki geniş bant direnci, en iyi senaryoda ise 3,80-3,75 bandının hedef olacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum