Paylaşım

Dolar Kuru FED Öncesi 3,84’te Seyrediyor


 

Dolar bu akşam açıklanacak olan FED kararları öncesi 3,84 seviyesine indi. Piyasalar yarın da TCMB faiz kararını bekliyor olacak.

Dolar/TL son günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışı beklentisiyle gerileme evresine girmişti. Bu akşam FED’in, yarın ise TSMB’nin faiz kararlarını bekleyen dolar güne 3,84 bandından başladı.

ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı, bu akşam Türkiye saatiyle 22:00’de açıklanacak.

Uzmanlar FED’in vereceği kararın doların hareketi için belirleyici olacağını belirtiyor. Piyasaların beklentisi ise en az 25 baz puanlık bir faiz artışı olması. Hatta buna kesin gözüyle bakılıyor. 2018 yılı için dotplot olarak bilinen faiz artışı tahminlerinin 3’ten 4’e çıkarılması konusunda alınacak kararın ise daha önemli olduğunun altı çiziliyor.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy, faiz artış tahminlerinin yükseltilmesinin doları pozitif etkileyeceğini öngörüyor.

Aksoy’a göre eğer faiz artış tahminleri düşürülürse dolar bu durumdan olumsuz yönde etkilenecek. Tahminlerin artması ise olumlu etki oluşturacak. Aksoy, vergi indirim paketinin geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’ndan geçmesine ilişkin, böylesi bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahminlerinin aşağı yönde olmayacağını ifade etti.

Bu akşam açıklanacak olan FED kararlarının hemen ardından, Başkan Janet Yellen’in düzenleyeceği basın toplantısında geleceğe yönelik sinyallerin alınması bekleniyor.

Perşembe günü ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaların ana gündem maddesi olacak.

Genel olarak fikir ayrılıkları bulunsa da faiz artışı yönündeki beklenti daha yüksek. Dolar Merkez’den gelecek açıklamaları beklerken düşüşe geçti. Dün 3,82’ye kadar gerileyen dolar, bugün biraz ivmelendi. Piyasaların genel beklentisi Merkez’in liradaki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak, GLP faizinde artış yapacağı yönünde. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, en kötü senaryoda 3,91’deki geniş bant direnci, en iyi senaryoda ise 3,80-3,75 bandının hedef olacağını belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın