Paylaşım

Dolar FED Öncesi 3,76’ya Yükseldi


 

Dolar güne 3,76'nın üzerinden başladı. Bu hafta kur üzerinde ABD Merkez Bankası ve S&P'nin Türkiye için yapacağı değerlendirmeler etken olacak.

Dolar kuru güne 3,76 seviyesinden başladı.Dün 3,75 – 3,76 dar aralığında seyreden kur yarın akşam saatlerinde açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantı tutanaklarına odaklandı.

Doların yükselmesine Suriye ordusunun Afrin’e gireceği yönünde çıkan haberlerin etkisi oldu.

Gündemin bir anda tansiyonunu yükselten bu haber piyasalar açısından oldukça önemli. Afrin’de başlayan Zeytin Dalı Harekatı bir ayını tamamladı. Fakat Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, belirlenen hedefin çok altında kalındığı bildirildi. Bunun yanında, Suriye ordusunun Afrin’e gireceği yönünde çıkan haber piyasaların rotasını belirledi ve doların Türk lirası karşısında yükselmesini sağladı. Dolar, Salı günü işlemlerine 3,76’nın üzerinden başladı.

Bu hafta piyasaların yönünü belirleyecek en önemli konu, Çarşamba günü açıklanacak olan FED tutanakları olacak.

FED, Ocak ayı toplantısında faizleri değiştirmediğini, 1,25-1,50 aralığında sabit tuttuğunu belirtmişti. Ancak enflasyonun yükseleceğini bildirmiş, bu da piyasalarda şahin olarak algılanmıştı.

Yarın akşam 22:00’de açıklanacak FED tutanaklarında, piyasaların genel beklentisi Mart ayı toplantısında faiz artışının işaret edileceği yönünde. Uzmanlar, tutanaklarda enflasyonla ilgili sinyallerin de aranacağını belirtiyor.

Ekonomik takvimde yer alan bir diğer önemli gelişme Standard & Poor’s’un Türkiye değerlendirmesi olacak.

S&P, Cuma günü Türkiye için yeni değerlendirmesini ve kredi görünümünü açıklayacak. S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”, yerli para cinsinden notunu “BB+”, görünümünü ise negatif olarak açıklamıştı. HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, söz konusu değerlendirmelerde değişiklik yapılmayacağını beklediğini söyledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın