Paylaşım

Dolar FED Öncesi 3,57 Seviyesine Çıktı


 

Bu akşam ABD Merkez Bankası'nın (FED) iki gündür devam eden toplantı sonuçları açıklanacak. Piyasaların faiz değişikliği beklemediği FED öncesinde, dolar 3,57 sınırına geldi.

Dün akşam saatlerinde 3,57’ye kadar çıkan dolar/TL, yeni güne biraz düşüşle başlasa da yine bu bantta seyrediyor. Bir süredir aşağı yönde hareket eden doların toparlanmasında, bu akşam açıklanacak olan FED kararları etken oldu.

FED öncesi yükselişe geçen dolar, en önemli para birimleri karşısında da 13 ayın en düşük seviyesinden yukarı doğru hareket etmeye başladı.

FOMC öncesinde, ABD borsaları üst üste rekor kırmaya başladı. Bu durum ise ABD hazine tahvillerinin satışla karşılaşması üzerine doların cazibesinin artmasına neden oldu.

Ahlatcı Yatırım’ın günlük analizine göre; dolar kurunun 3,58’de kalıcı olması halinde, 3,60-3,62 seviyeleri direnç konumu olarak değerlendirilebilir.

Bu akşam saat 21:00’de açıklanacak olan FED faiz kararları, dolar için en belirleyici faktör olacak.

Uzmanlar bu toplantıdan herhangi bir faiz değişikliği kararı beklemiyor. Ancak enflasyondaki durum ve bilanço küçültmede nasıl hareket edileceği yine en çok merak edilen konu olacak. Ak Yatırım da toplantı sonucuna ilişkin; faizde değişiklik beklemediklerini, ek olarak bilanço küçültmeye başlanıncaya kadar net bir tarih bilgisi alamayacaklarını bildirdi. Ve bu süreçte doların pozitif yönde hareket etmesini bekledikleri ifade edildi.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında piyasaların gözü kulağı FED’in iki gündür süren toplantı sonuçlarında olacak.

Yarın saat 14:00’te ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasına yönelik toplantı kararları açıklanacak.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın