Yatırım yapmaya başla!

Dolar ABD Merkez Bankası Kararı Sonrası Güne Yatay Başladı

Dolar, ABD Merkez Bankası'nın faizlerde bir değişikliğe gitmediğini belirten açıklamasının ardından çok fazla değişmedi ve güne 4,16 liradan başladı. Piyasalardaki son durum haberimizde...
Dolar ABD Merkez Bankası Kararı Sonrası Güne Yatay Başladı

ABD Merkez Bankası (FED), Mayıs ayı toplantısında politika faizlerinde değişikliğe gitmedi. 8 üyenin oy birliği ile alınan kararda faizler 1,50 – 1,75 aralığında bırakıldı. Piyasaların beklentisi de bu yöndeydi.

Ekonomik görünümün aşağı yukarı dengeli olduğu mesajı verilirken, açıklama sonrasında hisse senedi piyasalarında negatif hareketlenme başladı. Dolar ise FED kararına çok fazla tepki vermedi.

S&P ‘nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından 4,16’ya çıkan dolar yeni güne yatay başladı.

Dolar kuru dün gece saatlerinde 4,18’e kadar yükseldi. S&P kararının ardından tırmanışa geçen dolarda yeni rekorların gelip gelmeyeceği merak konusu olurken, FED kararı ateşinin biraz sönmesini sağladı.

Dün üç haftanın zirvesini gören dolar, güne 4,16 seviyesinden başladı. Saat 09:10 itibariyle de bu seviyelerden işlem görüyor. Tahvil faizlerindeki yükseliş FED sonrasında kısmen azalırken, Dolar endeksi hafif bir dalgalanmadan sonra 92 seviyelerinde seyrediyor.

Enflasyonda bankanın hedefi olan %2 seviyesine yaklaşıldığı bildirildi.

Ekonomik görünümün aşağı yukarı dengeli görüldüğü ifade edilirken, 12 aylık enflasyonun orta vadede %2’ye yakın seyretmesi bekleniyor denildi. Bu konu hakkında tüm gelişmelerin yakından takip edildiği söylendi. FED, Mart ayındaki toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmişti. Dün akşamki toplantıdan ise piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde bir değişikliğe gidilmedi. Bir sonraki toplantı 12 – 13 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Dolardaki sakin seyir Türk lirasına pozitif yansırken, Euro güne dünkü seviyeler olan 4,99’dan başladı.

FOMC kararı sonrasında ABD tahvil piyasasında yukarı yönde bir hareket gözlenmedi. Ancak ABD 2 yıllık tahvil faizi Asya işlemlerinde %2,4880’e geriledi. 10 yıllık tahvil faizi de %2,9682’ye geriledi. FED Başkanı Jerome Powell, daha önce yaptığı konuşmalarda enflasyonun orta vadede olduğunu, %2 civarına yükseltilmesi ve istikrar kazanması gerektiğini söylemişti. Powell açıklamasında; “Bizim enflasyon hedefimiz simetrik, yani her iki yönde yaşanabilecek ısrarlı sapmaları önlemeye çalışıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

EURO KURU ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYINIZ…

Bugün yurt içinde Nisan ayı TÜFE beklenti anketi sonuçları açıklanacak. Yurt dışında ise gündem bir hayli yoğun. Rusya İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, İngiltere Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri endeksi, Euro Bölgesi ÜFE Mart ayı beklentisi ile çekirdek enflasyon, ABD’de tarım dışı verimlilik sonuçları ve işsizlik başvuruları piyasaların odağında yer alan ekonomik veriler olarak öne çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum