Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar FED’in Faiz Artırımı Sonrası Güne 6,11’den Başladı

Dolar, FED sonrası verdiği kayıpları geri aldı. Kur, faiz artırımı kararı sonrası gerilese de bu sabah açılışı 6,11'den yaptı. ABD Başkanı Donald Trump ise faiz artışından memnun olmadığını söyledi.
Dolar FED’in Faiz Artırımı Sonrası Güne 6,11’den Başladı

ABD Merkez Bankası (FED), dün akşam piyasa beklentilere paralel yönde, politika faiz oranını 25 baz puan artırdı. İki gündür süren toplantının ardından yayımlanan karar metninde, 9 FOMC üyesinin politika faizini artırma kararının oy birliğiyle alındığı bildirildi. Yapılan değişiklikle politika faizi %1,75 – 2 aralığından, %2 – 2,25 aralığına çıktı. Dolar, söz konusu karar ve FED’in 2019 yılı için faiz artırım hızının öngörüsünün açıklanmasından sonra değer kaybetti. Dolar/TL ise bu sabah açılışı 6,11 liradan yaptı.

Dolar, FED’in faiz kararı ve 2019 yılında 3 faiz artışı beklentisinin sinyallerinin verilmesiyle geriledi.

FED’in 25 baz puanlık faiz artışı açıklamasından sonra, ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, %0,3 düşüş sergiledi. Dolar/TL 6,07’ye kadar gerilese de FED kararına tepkisi uzun sürmedi. Açılışı önceki kapanış seviyesine yakın bir düzeyden yapan kur, saat 08:43’te 6,1138 liradan işlem görüyor.

Ülke ekonomisinin güçlü büyümeyi ve işgücü piyasasının sıkılaşmayı sürdürdüğü belirtilen karar metninde, medyan çekirdek enflasyonu beklentisinin bu yıl için %2,1, 2019 yılı için %2 olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faiz artırımı kararından memnun olmadığını söyledi.

FED’in dün akşam açıkladığı faiz kararı sonrası değerlendirmede bulunan Trump, yetkililerin faiz artırımlarından hoşlanıyor görünmesinden endişe duyduğunu belirtti. FED yetkililerinin güçlü istihdam artışı ve ılımlı enflasyonu işaret ederek, bu yıl içerisinde bir faiz artışının daha sinyallerini verdiğini, uzun zamandır para politikası için kullandıkları “genişlemeci” terimini kullanmadıklarını söyleyen Trump, söz konusu karardan memnun olmadığını dile getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 9 Türk bankasının notunu düşürdü.

Yapılan açıklamada söz konusu not indiriminin, Türkiye’nin döviz cinsinden mevduat notunun düşürülmesinden kaynaklandığı bildirildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s; Akbank, ING Bank, Garanti Bankası, Alternatifbank, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi olmak üzere 9 Türk bankasının uzun vadeli döviz cinsinden mevduat kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum